Společnost
30/01/2018 ČTK

Fifejdy slaví 170 let! Nemocnice plánuje velké investice

Městská nemocnice Ostrava si letos připomene 170 let od svého založení. Zaměřit se chce na akce pro studenty i veřejnost.

Město počítá s tím, že i letos bude do nemocnice investovat, začít by tak mohly akce za zhruba 150 milionů korun, řekli dnes novinářům náměstkyně pro řízení lidských zdrojů a správu nemocnice Kateřina Kyselá a náměstek ostravského primátora Michal Mariánek (Ostravak).

Podle Kyselé chce nemocnice uspořádat ve školách přednášky, kde se studenti dozvědí nejen zajímavosti ze současnosti nemocnice, ale také informace o povolání zdravotníka.

„Byli bychom rádi, aby to bylo tak trochu dobové, takže pokud se nám podaří sehnat nějaké historické oblečení a stejnokroje, jaké se dříve nosily, tak bychom je (při akcích spojených s výročím) využili,“ řekla Kyselá.

Nemocnice se chce zapojit i do akcí spojených s některými významnými dny ve zdravotnictví, jako je například mezinárodní den ledvin, hypertenze, mozku či třeba boje proti rakovině.

„Plánujeme i nějaké propagační materiály, ale ve velmi omezené míře, spíše chceme mít edukační materiály v rámci prevence a podobně,“ uvedla Kyselá. Mimo to chce nemocnice připravit i putovní výstavy, které připomenou nejen historii a současnost medicíny, ale třeba i to, jak se nemocnice vyvíjela z hlediska vybavení či staveb.

Nemocnice je příspěvkovou organizací města, které předloni zřídilo speciální fond na její rozvoj, protože podle vedení Ostravy bylo zdravotnické zařízení podfinancováno.

Do fondu bylo dosud vloženo 670 milionů korun, přičemž 468 milionů korun v něm momentálně zbývá. „Z investičních akcí pro letošní rok je již zadaná soutěž na projektovou stavební dokumentaci rekonstrukce celé chirurgie,“ uvedl Mariánek.

Byl rovněž vybrán zhotovitel na úpravu pavilonů H1 a H2, kde bude oddělení následné intenzivní péče. „V těchto týdnech finišuje studie těch nových centrálních operačních sálů, která potom půjde do další fáze projektové dokumentace,“ dodal Mariánek.

Městská nemocnice byla v Mostní ulici (dnes ulice 28. října) otevřena v květnu 1848, měla 24 lůžek. V roce 1884 padlo rozhodnutí o postavení nové infekční nemocnice na Fifejdách.

Dnes má nemocnice, která je od roku 1992 příspěvkovou organizací města, 682 lůžek a zaměstnává více než 1980 lidí.

Sdílejte článek