Kultura
12/09/2020 Martin Jiroušek

Filmaři z našeho kraje chystají několik mimořádně zajímavých počinů

Koncem roku anebo v roce příštím přijde do kin nebo na televizní obrazovky několik celovečerních filmů spjatých s moravskoslezským regionem.

Typický pro ně bude fakt, že jejich tvůrci většinou začínali jako amatéři a nadšenci, nezřídka parodující a občas i rozvíjející hororový žánr.

Přichází tak nová vlna tvůrců, kteří se nebáli začínat na koleně a dnes si už troufají poměřit síly s profesionály. Diváci pak snad rozhodnou, nakolik je jejich úsilí smysluplné.

V těchto dnech se dokončují plenérové záběry z filmu Hrana zlomu od amatérského filmaře Emila Křižky (1973) z Rožnova pod Radhoštěm. Projekt je ambiciózní a jeho tvůrce má za sebou několik rozporuplných zkušebních kamenů žánru na pomezí hororu a thrilleru.

Silnou devizou je v tomto případě herecké obsazení, které počítá s jedním z nejlepších hereckých tandemů ostravské divadelní scény a to: Anna Sasínová-Polarczyk a Štěpán Kozub.

Stejné herecké duo ovládlo Křižkův středometrážní snímek s obskurním názvem Ruchoth Raoth (2017). Psychologické drama syna a matky si vysloužilo uznání na filmovém festivalu v Las Vegas, kde byl oceněn herecký výkon Štěpána Kozuba.

Od Křižky, který se realizuji mimo jiné jako tvůrce knižních obálek a knižních trailerů, lze čekat cokoliv, od inspirací Kafkou až po citace hororové klasiky jako Psycho, Záhada Blair Witch nebo Texaský masakr motorovou pilou. Bohužel někdy na hranici plagiátu.

V září by měl do kin vstoupit kuriózní projekt karvinského amatérského režiséra Lukáš Bulavy Králové videa. Parta nadšenců do takzvaného rychlodabingu spojila síly a vyzpovídala v něm zajímavé osobnosti, které podlehly kouzlu pirátských videokazet.

Hudebník Roman Holý, spisovatel Ondřej Neff, režisér Zdeněk Troška, překladatelka Dana Hábová nebo zpěvák Ondřej Hejma a řada dalších vyprávějí o historii svých zážitků spjatých s rozvojem tehdy nového média.

Silně nostalgický příběh bude určen spíše pro fanoušky tohoto dnes sběratelsky zajímavého formátu.

Lukáš Bulava má za sebou pestrou řádku filmových parodií oscilujících od levných amatérských hororů typů Bestie z koupelny (2011) přes odvážný celovečerní krimi horor Oči starého kostelníka (2012), parodii na italské kriminálky a detektivky Šest prstů v zeleném (2012) až po svéráznou reflexi o poddolované Karviné Karbon (2013) či groteskní metahoror o natáčení levných hororů Kyselý dech (2016).

Králové videa budou atypický formát i pro Bulavu, je otázka, nakolik odhlédne od svých předchozích příběhů se silnou dávkou parodie.

Letos se podařilo konečně rozjet Chyby, ambiciózní projekt známého režiséra Jiřího Prušinovského, který sáhl po scénáři kopřivnické legendy amatérského hororu Romana Vojkůvky (1971).

Samorostlý talent Vojkůvka už dříve ukázal, že se v současném undergroundu dá realizovat i celovečerní filmová produkce za účasti profesionálních herců.

Podobně jako Křižka dává i Vojkůvka, ovšem o pár let dříve, rád prostor hercům ostravské divadelní scény jako je Miroslav Rataj anebo František Strnad.

Nejznámějšími díly Vojkůvky jsou krátkometrážní duet napínavých hororů Neusínej (2006, 2012) a pak celovečerní drama s faustovskými motivy Někdo tam dole mě má rád (2008) nebo mrazivý thriller Total Detox (2011) inspirovaný nezávislou evropskou scénou.

Na rozdíl od výše zmíněných tvůrců se Vojkůvkovy snímky dostaly i do zahraniční distribuce. Dnes se Vojkůvka realizuje i jako kvalitní scénárista, který zaujal už svou předchozí prvotinou Na druhý pohled (2014) v režii Petra Nikolajeva.

Hlavní roli v připravovaných Chybách ztvární skvělá ostravská herečka Pavla Gajdošíková z Divadla Petra Bezruče.

Sdílejte článek