Nejnovější zprávy: Na přejezdu ve Frýdku-Místku narazil vlak plný lidí do náklaďáku Zeď nad Bazaly pokryjí barvy s ostravským prachem

Kultura

Filmová přehlídka zve na večeři z receptů Václava Havla

Filmová přehlídka Kino na hranici zve na večeři, která se bude skládat z oblíbených receptů Václava Havla. Bude to jediná událost tohoto typu v Polsku.

Foto: Knihovna Václava Havla

„Všichni patrně vědí, že prezident Václav Havel, který zemřel před necelými devíti lety, byl vynikajícím dramatikem a esejistou a že byl od poloviny sedmdesátých let uznáván jako lídr československé demokratické opozice. V důsledku toho musel strávit řadu let v komunistických věznicích. Někteří z vás už určitě slyšeli, že byl příznivcem rockové hudby a přátelil se s mnoha předními umělci. Nicméně kromě okruhu jeho nejbližších přátel nejspíš jen málokdo tuší, že Havel sklízel úspěchy rovněž – v kuchyni,“ říká ředitelka filmového festivalu Kino na hranici Jolanta Dygoś.

„Ač se to může zdát divné, přece je to pravda: někdejší český prezident celý život velice rád vařil a kdykoli měl čas, vlastnoručně chystal pokrmy pro své hosty. Byl v tomto oboru sice amatérem, avšak mimořádně nadaným a tvůrčím. A to je nesmírně důležité, protože v dobách komunismu, kdy v obchodech celá řada produktů chyběla, bylo leckdy náročné sehnat i ty nejzákladnější ingredience a kuchaře tedy mohla zachránit pouze vynalézavost.“

Loni na podzim vydali přátelé někdejšího českého prezidenta z Knihovny Václava Havla v Praze bohatě ilustrovanou knihu s názvem Kančí na daňčím, která obsahuje více než padesát Havlových kuchařských receptů, zpestřených nádavkem o anekdotické chuťovky.

Za pár měsíců tato kniha vyjde péčí vratislavského nakladatelství Afera také v polštině. Ochutnat několik havlovských receptů ovšem budete moci už nyní v srpnu v Těšíně.

Pořadatelé filmové přehlídky Kino na hranici vás totiž srdečně zvou na večeři podle Václava Havla. Večeře se bude konat 23. srpna 2020 v 19.30 na nádvoří Hradního pivovaru (Browar Zamkowy) v polském Těšíně (Cieszyn). Menu bude vypadat následovně:

- předkrm: mazané chlebíčky

- polévka: Ančka hladká

- hlavní chod: federální guláš

- dezert: to bílý v tom žlutým

...no a k tomu něco na zapití...

Cena: 60 zlotých za osobu

Přihlášky do 15. srpna 2020 na e-mailové adrese:

anna.ganczarczyk@kinonagranicy.pl

22. filmová přehlídka Kino na hranici se bude konat v termínu 21.–26. srpna v polském Těšíně a Českém Těšíně - program najdete zde: www.kinonahranici.cz.