Byznys
03/12/2019 ČTK

Firmu MSV Metal Studénka koupila Chrenkova Moravia Steel

​Strojírenskou firmu MSV Metal Studénka (nástupce Vagonky Studénka) koupila od brněnské investiční skupiny Jet Investment společnost Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka, která vlastní mimo jiné Třinecké železárny.

Koupila i její polskou dceřinou společnost Kuźnia Ostrów Wielkopolski (KOW). ČTK to dnes sdělila mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel Petra Macková Jurásková.

Hodnotu transakce firmy neuvedly. Smlouvu o prodeji 100 procent akcií podepsali zástupci stran minulý týden. Vypořádání transakce ještě podléhá schválení příslušných antimonopolních úřadů.

"Akvizicí pokračujeme v naplňování naší dlouhodobé strategie prodlužování výrobkových řetězců. Spojení s naším významným odběratelem bude přínosem pro obě společnosti," uvedl předseda představenstva Moravia Steel Petr Popelář. Firmy ve skupině Třinecké železárny - Moravia Steel dlouhodobě dodávají ocelové polotovary do Studénky v sortimentu tyčové oceli, bezešvých trub i ploché oceli.

MSV Metal Studénka je předním evropským výrobcem výkovků a výlisků pro železnice, zemědělství, stavebnictví a těžební průmysl. Společnost je přímým nástupcem bývalého závodu Vagónka Studénka na výrobu vagonů, založeného v roce 1901. V roce 2011 se firma dostala do insolvence a během reorganizace ji v roce 2013 získala investiční skupina Jet Investment.

Společnost má ve Studénce přes 400 zaměstnanců a dalších více než 200 v Polsku. Roční výrobní kapacita MSV Metal Studénka přesahuje 16.000 tun výkovků, přičemž 81 procent produkce směřuje na export, zejména do Evropy. V roce 2018 firma vytvořila provozní zisk 79,4 milionu korun a čistý zisk 51,8 milionu korun. Její tržby činily 899,3 milionu korun.

"Prodej MSV Metal Studénka strategickému partnerovi je úspěšným vyústěním našeho restrukturalizačního úsilí a vstupu do projektu před sedmi lety. Ze společnosti v insolvenci se za dobu našeho vedení stala jasná jednička na trhu výkovků a podsestav pro železnici v Evropě, od našeho vstupu jsme zdvojnásobili zisk i tržby celé skupiny," uvedl spolumajitel Jet Investment Marek Malík.

Společnost Jet Investment uvedla, že od roku 2013 v MSV Metal Studénka investovala zhruba 15 milionů eur (téměř 400 milionů korun). Výrazný pozitivní vývoj ekonomických ukazatelů přinesl studénecké společnosti mimo jiné nákup polského konkurenta KOW v roce 2017, a to díky synergiím mezi oběma firmami.

Moravia Steel je významnou průmyslovou skupinou ve střední Evropě a Třinecké železárny největší českou hutí. Firmy ve skupině mají okolo 15.000 zaměstnanců. "MSV Metal Studénka je již druhou kovárenskou firmou ve vlastnictví Moravia Steel. Vhodně doplňuje a rozšiřuje stávající technologie a sortiment Kovárny VIVA ve Zlíně," uvedla Macková.

Společnost Jet Investment za poslední čtyři roky shromáždila kapitál pro soukromé investice ve výši 7,3 miliardy korun a společnosti v jejím portfoliu zaměstnávají přes 3000 lidí. V loňském roce prodala firmy Less&Timber a Kordárna Plus, které patří mezi její nejúspěšnější projekty.

Sdílejte článek