Proměny kraje
05/11/2018 ČTK

Firmy z Moravskoslezského inovačního centra v Ostravě už vytvořily přes 800 míst

Společnosti, které působí v areálu Moravskoslezského inovačního centra (MSIC) v Ostravě, už vytvořily víc než 800 pracovních míst.

Zájem firem převyšuje možnosti centra, takže bude určitě nutné ho dál rozšiřovat. Novinářům to na konferenci Inovační vývar řekli hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, ostravský primátor Tomáš Macura (oba ANO) a ředitel MSIC Pavel Csank.

MSIC vzniklo loni v létě transformací Vědeckotechnologického parku Ostrava. Jeho hlavním úkolem je poskytovat služby, které budou podporovat inovace a růst firem. Jde především o služby, které nejsou pro firmy běžně dostupné. Hlavními akcionáři MSIC jsou město a kraj.

Vondrák řekl, že rok fungování centra překonal jeho očekávání. "Myslím si, že rozvoj toho ekosystému skutečně byl velmi rychlý, až nečekaně. Je vidět, že tady je hlad po těchto službách, protože jsou tady firmy, které se potřebují dostat na zahraniční trhy, potřebují inovovat a podpora inovačního centra je skutečně cítit," uvedl hejtman.

Kapacity centra se podle něj budou muset rozšířit. "Lokalit, kde můžeme rozšiřovat park, je více, ale pořád platí, že největší efekt, synergie je, když tyto parky jsou poblíž univerzity," dodal Vondrák.

V MSIC nyní působí 75 firem. Csank řekl, že další pracovní místa vznikla ve firmách, které v areálu nesídlí, ale často dostaly ještě větší pomoc. "My jsme pomohli více než 200 firmám, velmi intenzivní pomoc byla 80 firmám a teď začínáme měření, co ta pomoc způsobila po roce," podotkl ředitel MSIC.

Důležité podle něj bude, jak se působení MSIC odrazí v údajích za období let 2020 až 2025, které bude Český statistický úřad publikovat v roce 2027. "Formálně jsem se zavázal, že v roce 2027, kdy se ohlédneme za naplněním celé vize MSIC, tak chceme, aby Moravskoslezský kraj byl mezi třemi nejlepšími kraji v Česku. Teď jsme pořád v etapě jakéhosi kropení podhoubí, aby ty houby rychle porostly," řekl Csank.

Hodnocení se bude týkat počtu nových podnikatelů, objemu daně z příjmu fyzických osob podnikajících a podnikových výzkumných a vývojových kapacit.

Vybudování centra stálo zhruba 500 milionů korun. "Byznys model celého inovačního centra stojí na tom, že od základního rozjezdového financování, které všude na světě často bývá s významným podílem veřejných peněz, tak postupně rozvíjíme příjmy, které už jsou čistě na komerční bázi s firmami. Se stovkami firem za rok a kousek jsme navázali velmi důvěrný vztah a jsme schopni pro ně připravit službu na míru," řekl Csank.

MSIC nyní pracuje s ročním rozpočtem řádově 50 milionů korun. Po deseti milionech přispívají město a kraj, zhruba polovina rozpočtu plyne z nájemného.

"Firmy se perou o to, kdo v areálu bude, tak jsme schopni zvyšovat výnosy z metru čtverečního. Zároveň jsou to firmy, které zužitkovávají blízkost zhruba 80 firem, univerzity, superpočítače a jsou i těmi správnými klienty, kteří jsou schopni platit za vysoce specifické služby, které průměrná firma nepotřebuje," doplnil Csank.

Sdílejte článek