Fotbalový glosář: Baník+Karviná. Spojenci šli do války, ve které prohráli všichni
V ochozech ostravského Městského stadionu vládly rozpaky. Sobotní derby Baníku a Karviné, tedy týmů se stejnými lidmi ve vedení i starostmi se záchranou v lize, nabídlo pouze podprůměrnou podívanou se šťastným koncem pro domácí. Přesto však ukázalo, kudy povedou další cesty obou spolupracujících klubů.
Pozitivní na celém derby, ve kterém hrál zejména Baník o nezbytné vítězství, byla oboustranná snaha uspět. Hosté z Karviné, které z pozice trenéra dokázal motivovat bývalý vítkovický tahoun Lubomír Vlk, dali zapomenout na přátelský přístup.
Nakonec to byli právě oni, kdo se mohl chlubit alespoň nějakým herním projevem. Baníkovci spoléhali spíše na náhodu a bojovnost, jak je v posledních týdnech zvykem. Přesto byli vysmátí. Pět minut před koncem trefil tři body „king“ Milan Baroš, kterému arbitři, stejně jako v případě vyrovnávací branky Tomáše Poznara, odpustili ofsajd.
Pro „Karviňáky“, kteří původně vedli 1:0, to byl hodně hořký večer. „Jsme frustrovaní z toho, co se stalo. Udělali jsme dost pro to, abychom nejméně bodovali, ale bohužel některé věci ovlivnit nemůžeme,“ řekl obránce Marek Janečka. Éterem však kolovaly i ostřejší výrazy.
„To je fotbal. Jednou vám nějaká situace pomůže, jindy vás srazí,“ kontroval střelec rozhodujícího gólu, kterého bychom měli poopravit. Někdy holt pomůže rozhodčí.
Asi každý, kdo se pozorněji díval, tušil, co se na hřišti dělo. Zatímco jindy bývá „Bary“ vytočený do ruda, jelikož mu sudí písknou i rozčepýřený účes, tentokrát mu dal Petr Ardeleánu něco víc než obvyklých 10 % pro domácí. Jen standardek měli na tři zápasy.
„Ať vyhraje lepší,“ přál si před utkáním „obojživelný“ funkcionář Jan Wolf, který je předsedou představenstva Baníku a zároveň figuruje společně s Petry Hortem a Mašlejem, kteří také působí v Ostravě, ve správní radě Karviné.
Kýžené přání se nenaplnilo. Utkání sice mělo vítěze, ale fotbal a s ním spousta zdravě natěšených fanoušků utrpěli smutnou porážku. Museli byste vypít hodně piv a rumů, aby se vám dění na hřišti při ceně vstupenek od 250 do 350 korun líbilo.
Co mají za lubem?
Okolnost, že funkcionářský střet zájmů ohrožuje regulérnost ligy, nechme stranou. Zřejmě i fotbaloví páni z Prahy zatím řeší jiné kauzy. Přesto bude třeba aspoň v rámci koncernu Baník+Karviná některé věci vyjasnit.
Které? Karvinští, jak si všiml dnes už bývalý trenér Jozef Weber, na podzim ztratili vášeň z loňské sezóny. Jakoby osvědčení koně vycítili, že se bude přepřahat, a tak zkrátka netáhnou jako dřív. Do role protěžovaného klubu se přirozeně dere historicky silnější Baník Václava Brabce.
„Nedovedu si v této chvíli představit, že by na vrcholu pyramidy měla být, při vší úctě, Karviná. Baník je prostě Baník,“ vyjádřil se velmi trefně při převzetí klubu před téměř dvěma roky muž, jehož autobusy mimo jiné obsluhují městskou hromadnou dopravu v Karviné.
Byznys, to je hlavní spojenectví dvou ekonomů, kteří se od počátku roku 2016 vrhli na společný fotbalový projekt. „Domluvili jsme se, že pan Wolf bude mým rádcem v problematice fotbalové legislativy a fotbalu jako takového,“ popisoval řešení, které se tehdy jevilo jako přechodné, nicméně trvá dodnes.
Obecně na tom není nic špatného. Každý v podnikání využívá vazby, kterým věří, a ve fotbale to platí dvojnásob. Musíte si sakra dobře krýt záda. Ostatně, také proto majitel Baníku vcelku bez ostychu spolupracuje s kontroverzním Lubomírem Pučkem, který se vyzná v zákulisí.
Mediální pohádky o tom, jaký je Brabec naivní ťunťa, jsou v situaci, kdy oba kluby svorně klopýtají, velmi špatnou službou. Baník i Karvinou naopak vedou tvrdí hráči, kteří mají pod kontrolou miliardy.
Určitě tedy vědí, čeho a jak chtějí dosáhnout. Možná jim ale stále nedochází, že tajemstvími opředené funkce náměstků či členů dozorčích rad povýšili na veřejně sledované pozice v rizikovém byznysu zvaném fotbal.
A ty vyžadují mnohem otevřenější a jasnější komunikaci, než jaká dosud byla kolem pragmatického spojenectví k vidění. Zvykejte si, pánové! Vždyť především „Baníček“ uctívají tisícovky fanoušků, kteří právem chtějí vědět, co má management za lubem.
Letošní podzim včetně bizarního derby přinesl mnoho rozpaků, které zmírnil snad jen postup přes Spartu do čtvrtfinále poháru. Chyb bylo příliš mnoho a k nim patří kritika i různé názory na to, co se děje. Časy, kdy stačily jedny noviny a jeden úhel pohledu, jsou naštěstí dávno pryč…
A jaký byl víkend ve druhé lize?
Příbram vs. Třinec 2:1. Jaro pro nás bude daleko těžší, tušili senzační podzimní lídři z Třince, které hned v jarní předehrávce potkal klasický zářez v Příbrami. Penalta v nastaveném čase se má pískat jen tehdy, pokud je útočící hráč těžce zraněný nebo mrtvý, a to domácí Jan Matoušek rozhodně nebyl. Překvapuje vás to? Pokud ano, zadejte do vyhledávače jméno Jaroslava Starky a mnohé se dozvíte. Pokud ne, věřte, že i fotbalové hříchy budou jednou po zásluze potrestány.
V rámci věcí pozemských můžeme potvrdit, že velmi náročné jaro čeká překvapivě druhý Třinec i vedoucí Opavu takřka zaručeně. Vždyť na záda jim dýchají kromě třetí Příbrami také čtvrté České Budějovice a páté Pardubice. Mezi první a pátou příčkou je přitom rozdíl pouhých tří bodů.
Frýdek-Místek vs. Pardubice 0:2. O tom, že „Lipina“ přezimuje na posledním místě tabulky, rozhodly jiné zápasy, než byl ten sobotní proti Pardubicím. V současné době by museli mít domácí velkou kliku, aby soupeře, který hraje ještě lépe než v minulé sezóně, porazili. Celkově však situace na dně tabulky není beznadějná. Čtrnácté Vítkovice totiž mají náskok pouhých dvou bodů, což slibuje, podobě jako mezi Baníkem a Karvinou v první lize, další „bratrovražednou“ zápletku.