Společnost
21/04/2017 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Baník zpomalil, ale pořád boduje. Zjevením jara jsou však Vítkovice!

Do víru anglického týdne, který fotbalistům garantuje hned tři zápasy, se vrhla druhá liga a s ní také pětice týmů z našeho regionu. O pověstný palec nahoru si opět řekl především outsider z Vítkovic, který je po výhře v „malém derby“ s Frýdkem-Místkem pouhý bod od pozice garantující záchranu.

Zatímco strojírenské impérium Jana Světlíka se kymácí pod tlakem insolvencí, fotbalisté z Vítkovic statně odolávají předpokládané záhubě v druholigové vřavě.

Za celý podzim uhráli směšných sedm bodů, ovšem na jaře jich vybojovali už čtrnáct, tedy stejně jako za postupem do první ligy směřující Baník, a rázem si říkají o velkou pozornost. Vždyť bodově lepší je v jarní části soutěže jen suverénní lídr z Olomouce.

Ani obrovské vzepětí sil však zatím nestačí na víc, než je stále sestupové patnácté místo, z kterého ovšem ztrácejí už jen pouhý bod na absolutně zdeptaný Sokolov. Do konce ligy zbývá sedm kol a tlak, který mladé mužstvo Vítkovic dokonale prověří, se bude stupňovat.

Na velké přemýšlení ale v týmu, za který docela slušně válí mimo jiné mladí baníkovci Jan Matěj, Martin Honiš a Marek Szotkowski, není čas. Vždyť už v sobotu hrají proti Olomouci, kam mohou jet s relativní lehkostí, protože fakt není co ztratit. Jenže říkejte to někomu, kdo potřebuje každý bod.

Trochu jinak je na tom v tabulce druhý Baník, který ale také už příliš ztrácet nemůže. Po remízách s Pardubicemi a nyní v Českých Budějovicích dal „čuchnout“ Opavě, která na něj ze třetího místa hledí s odstupem nikoli dosavadních sedmi, ale teď „pouze“ pěti bodů.

To je ale pořád dost. Baníkovci navíc mají lepší vzájemný zápas. K tomu nutno připočíst, že Slezský FC musí nejprve vyřešit jeden svůj velký handicap. Tedy najít silného majitele, který by odkoupil městem aktuálně nabízený většinový balík akcií za cenu „50 mega“.

Bez movitého „strýčka“ je cesta do ligy složitá. Baník a jeho „boss“ Václav Brabec, který oplývá nějakou tou fabrikou, kamarády v politice i přízní médií, budiž příkladem, co je třeba obstarat.

Ale teď už pojďme zase zpátky k fotbalu a výsledkům 23. kola druhé ligy, které se nám hezky roztáhlo od úterka do čtvrtka.

Třinec vs. Znojmo 2:1. Domácím jsme v glosáři prorokovali roli černého koně druhé poloviny soutěže a oni se jím pomalu stávají. Zatímco na podzim získali 16 bodů, na jaře jich udělali už 12 a teď ještě mají sedm zápasů na posun mezi první osmičku. Co ukázal ten poslední? Opět to, že trenér Jiří Neček umí své chlapce dobře připravit. „Jakmile to proti Znojmu otevřete, dostanete pytel gólů a je zle,“ komentoval po utkání, ve kterém to Třinec krásně zavřel a protivníka se spoustou malých a šikovných hráčů udolal hlavně díky výškové převaze. Rozhodlo se krutě, gólem René Dediče v nastaveném čase. Škoda jen, že úterní „anglický“ termín akceptovalo pouhých 200 diváků…

Prostějov vs. Opava 2:4. Fotbalově divokou a nespoutanou tvář předvedla Opava taky na hřišti posledního Prostějova, kde si dlouho koledovala o malér. Ne, že by jiné zápasy byly výjimkou, ale definitivně pohřbít naději na postup zrovna tímto zápasem by se rovnalo velké ostudě. Důkazů, že je tým Romana Skuhravého nejlepší v posledních dvaceti minutách, jsme v této sezóně už viděli dost. Asi to nestačí. „Nešly nám nohy a domácí nadšeně bojovali,“ všiml si trenér Opavanů, když prohrávali 1:2. Dostali se z toho. Pořád mají o co hrát, byť jen za předpokladu „šílených“ ztrát Baníku.

Vítkovice vs. Frýdek-Místek 3:2. Jestliže jsme Třinec označili za nenápadného černého koně, Vítkovice musejí být zjevením z Marsu, protože jejich jaro je příkladem, jak se neuvěřitelné může stát skutkem. Prohrály jen na úvod s Táborskem, ale pak získaly 14 bodů, a tak se směle řadí mezi týmy s nejlepší aktuální formou. Přestože pořád zůstávají na sestupové pozici, od čtrnáctého Sokolova je dělí pouhý bod. Od Frýdku-Místku, který se velice trápí, šest. Může za to taky gól Jana Matěje, odchovance Baníku, který „malé derby“ rozhodl. Je to všechno v tom našem kraji jakési zamotané…

České Budějovice vs. Baník 2:2. Ztrátu dvoubrankového vedení v zápase dvou týmů, které, světe div se, chtěly hrát fotbal, si kouč Baníku Vlastimil Petržela neuměl vysvětlit. „To je vrchol,“ bědoval po dvou laciných gólech ze standardních situací. Ani druhé remízové zaváhání by však nemělo baníkovce rozhodit. Jejich hra teď není ideální, ale body za krásu by jistě neměnili. Zdravá porce fotbalové živelnosti však na hřišti schází. Při dlouhodobé absenci Carlose de Azeveda a jednorázové „stopce“ bojovníka Tomáše Mičoly najednou marně hledáte někoho, kdo se „zblázní“ a předvede něco navíc…

Sdílejte článek