Sport
06/08/2018 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Baroš vs. Příbram 3:0 aneb učte se, dřeváci

Zatímco v Ostravě se po víkendu začínají rýsovat základy oslavné sochy Milana Baroše, trenéři ostatních týmů na svých soupiskách kanonýra podobného ražení marně hledají.

Asi nejusilovněji se bude činit Roman Skuhravý v Opavě, která šla do ligy jako nováček sice bez vlastního stadionu, ale zato s pověstí druholigového útočného komanda.

O patro výš však Slezský FC zatím skóroval jen dvakrát, a tak není divu, že po třech kolech zůstává bodově na nule. Slušný dojem ovšem zanechal i v pražském Edenu, kde byl jistou dobu ve hře o remízu.

„Zahodili jsme ale obrovské šance. Nevím proč, když tyhle situace hráči na tréninku proměňují. Může to být kombinace dřeváctví, nervozity i přemotivovanosti,“ zůstal opavský trenér věrný politice veřejné otevřenosti i po prohře 1:3.

Pokud bude chtít, může těm svým „dřevákům“ v rámci přípravy u videa pustit sestřih sobotního zápasu Milana Baroše proti Příbrami, který legendární útočník vyhrál 3:0.

„Baryho“ hattrick byl dokonalým fotbalovým dílem. Pohádkou o třech kapitolách, v nichž zkušený mistr kombinoval chytrost, sílu, předvídavost a orientaci. To vše v jedinečném technickém provedení.

„Zachoval se tak, jak střelec umí. V důležitých situacích dokázal dát gól, ale byl to výkon celého mužstva,“ vrátil se ke kolektivním principům fotbalu kouč Bohumil Páník.

Jistě, Milan Baroš není v Baníku sám. Přesto je nutno se ptát, zda se mezi baníkovci v případě potřeby najde adekvátní nástupce?

Bude majitel Václav Brabec opět někoho přeplácet, nebo se najde „nový Baroš“ v mládežnické líhni? Zatím to vypadá, že šestatřicetiletý pardál rozjel další mejdan, z jehož tempa mají ostatní na chvíli dobrý pocit a na dlouho ztvrdlé nohy.

„Přemýšlel jsem, že půjdu střídat, ale trenér mi říkal, že mladí mají křeče,“ odpověděl kapitán na dotaz, zda si po hattricku, který zvládl za 50 minut, nechtěl trochu odfrknout.

Pak mu věřte, že jej bolela záda a že se na hřiště dobelhal. Prý to nějak dohraje. Fakt vtipné, jak by podotkla moje čtyřletá dcera. Frajer v nejlepších letech? Rozhodně! Tak se od něj učte, dřeváci…

A co objevného přinesl víkend dalším týmům z našeho kraje?

Slavia vs. Opava 3:1. Z řečí o výborných výkonech musí Opavany bolet uši. Chvála zní pěkně, ale co z toho, když prohráváte. Každý uzná, že na Slavii se hraje blbě, i když ukážete bojovné srdce, dobrou organizaci a fyzičku. Opavě nejvíce scházelo střelecké umění. Krásný gól kapitána Nemanji Kuzmanoviče byl málo. „Na Slavii jsme to byli my,“ chválil přesto trenér Roman Skuhravý, kterému se zamlouvala odvážná druhá půle, kdy byl první bod hodně blízko.

Karviná vs. Mladá Boleslav 3:4. Jo, moc hezký zápas, jenže jak pro koho. Karvinský trenér Roman Nádvorník vyslal na plac lepší mužstvo než v minulých kolech, nicméně důležité body chybí. „Dostali jsme hloupé a laciné góly,“ mrzelo trenéra Karviné, která se na poslední chvíli posílila o hráče do defenzivních řad. Nejprve přišel Slovinec Aleš Mertelj, posléze Maďar Gergö Kocsis. Že by internacionalizace po vzoru Sparty? Uvidíme, tlumočníka to asi chtít bude.

Ústí nad Labem vs. Třinec 1:0. Teprve tři kola jsou za námi a v Třinci už se mluví o jakémsi prokletí. Silné slovo. Nulový start do soutěže jistě povede k zamyšlení, co bylo špatně a co se bude měnit. Trenér Jiří Neček by to snad měl ustát. „Musíme výsledky napravit doma, půjdeme zápas od zápasu a po podzimu uvidíme, jaký si stanovíme cíl do sezóny,“ pravil před těžkou cestou z dalekého severu Čech. Cesta nahoru tabulkou však bude ještě těžší.

Táborsko vs. Vítkovice 4:2. Po nadějném nástupu Vítkovic, které šly v 10. minutě po trefě Tomáše Vasiljeva do vedení, následovalo v horkém podvečeru na jihu Čech prudké zchlazení. Domácí, kteří herně dominovali, otočili skóre až na 4:1, takže závěrečný gól Vladimíra Mišinského mohli brát jako nahodilou korekci. Dokáže se tým trenéra Jiřího Balcárka v dalších týdnech zvednout natolik, aby na hřištích soupeřů byl něco víc než sparingpartner?

Sdílejte článek