Sport
16/04/2018 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Proměna Baníku. Z kořisti se stal lovec, a to nejen klokanů

Jako nenažrané šelmy se v posledních dnech chovají baníkovci na prvoligové hostině. Poté, co v sobotu rozsápali „klokany“ z Bohemians Praha 1905, se z nich stali lovci s velmi nebezpečnou formou.

„Potřebujeme, aby mužstvo šlo pořád psychicky nahoru a bylo čisté. Každý takový zápas vydá v hlavě za dva. Tlak tam je a hráči si potřebují i od sebe odpočinout,“ říkal po vítězství 2:0 kouč Bohumil Páník.

Muž, kterému se v notně posíleném týmu podařilo rychle nastavit správné priority. Potvrdil to i trenér soupeře Martin Hašek.

„Narazili jsme na soupeře, který byl připravený dobře fyzicky, byl namotivovaný a věděl, co má hrát. Baník předvedl vysokou kvalitu ve spoustě situací, oba góly byly výstavní kousky,“ uznal trenér Pražanů, kteří tentokrát předvedli velice slabý výkon.

Před týdnem přitom porazili 5:2 vedoucí Plzeň. Má vůbec někdo letošní sezónu aspoň trochu pod kontrolou?

Potřebovali dostat přes hubu

Baníkovskou proměnu z kořisti v lovce dobře ilustruje příklad jednoho ze současných tahounů.

Jde o Martina Šindeláře. Stopera, který byl na podzim hodně kritizován, a tak nikomu nevadilo, že na jaře místo něj naskočili do sestavy Václav Procházka a Francouz Christophe Psyché.

Z děravé obrany se ale stala neprostupná bariéra až v posledních čtyřech utkáních, ve kterých Baník jen jednou inkasoval a tři v řadě odehrál s čistým kontem.

„Obrana se sehrává. Procházka dlouho nehrál, ale teď je každým utkáním lepší. Šindelář je zase organizátor, válečník, který dovede obranu řídit a být na hřišti krizovým manažerem,“ ocenil kouč Páník přínos hráče, který letos poprvé nastoupil až ve zlomovém duelu s Jihlavou (3:1).

„Možná jsme potřebovali trošku dostat přes hubu, spadnout na zem a odpíchnout se od základu. Od bojovnosti a nasazení, potom přijde i fotbalovost,“ přidal svůj pohled na věc Šindelář s dodatkem, že záchrana je pořád daleko.

Ano, zisk deseti bodů z posledních čtyř utkání zatím garantuje jedinou jistotu. Šanci na záchranu má nyní Baník, který se posunul ze dna tabulky na patnáctou příčku, o dost větší.

Dvoubodové manko na čtrnáctou Jihlavu a třinácté Slovácko je výzva, do které se Milan Baroš a spol. ve zbývajících šesti kolech musejí pořádně zahryznout. Asi každý, kdo pochyboval, teď už věří, že toho jsou schopni.

A jak si o víkendu vedly další týmy z našeho kraje?

Slavia Praha vs. Karviná 3:2. Mohl to být šťastný pátek třináctého, avšak nakonec se Karviná vracela z Prahy s prázdnou. Škoda, že rychle přišla o brzké vedení, které zařídil Jan Kalabiška. Přesto snad i nároční fanoušci dostali, co chtěli. Místo odpudivých bezbrankových remíz přišla porážka se vztyčenou hlavou. Teď to chce udržet hlavy nahoře i po nedělním domácím duelu s Teplicemi. Pro záchranu Karviné to bude mimořádně důležitý zápas.

Frýdek-Místek vs. České Budějovice 1:2. Tvrdý dril trenéra Martina Pulpita vede někdy k fajn výsledkům, jindy mění mančaft v lazaret. „To je zkrátka fotbal. Nevymlouvejme se na zranění, šanci dostali další hráči z kádru, kteří mají v klubu podepsány profesionální smlouvy,“ vyjádřil se po porážce, na které mu vadila zcela jiná záležitost. „Jsem spíše zklamaný z domácích diváků. Čekal jsem větší podporu,“ dovolil si odvážnou pozvánku na další domácí zápasy „Lipiny“.

Opava vs. Třinec 1:1. Atraktivní fotbal, který se hraje před zaplněnými tribunami, je pro druhou ligu spíše ojedinělý úkaz. Znáte to, jednou se na to vyprdnou fotbalisti a podruhé jedou lidi radši chalupařit. Tentokrát se však v Opavě sladili na stejnou vlnu úplně všichni včetně soupeře, který si remízu zasloužil. Po sedmi výhrách to byla pro domácí mrzutá ztráta, ale prvoligový sen by ohrozit neměla. Desetibodový náskok osm kol před koncem by je měl spíše uklidňovat, nebo ne?

Sdílejte článek