Nejnovější zprávy: Ještě archeologický průzkum a pak už se v centru Ostravy začne stavět ​Hledáte tip na letní rekreaci nebo rodinný výlet? V Ostravě dnes začíná Veletrh Dovolená

Sport

Fotbalový glosář: Psychika je svině, ale Opava ukázala, že chce svého trenéra

Když prohrajeme, odstoupím. S takto jednoduchou rovnicí seznámil hráče SFC Opava trenér Roman Skuhravý před sobotním duelem proti Jablonci. Výhra ligového nováčka 2:0 mimo jiné znamená, že bude v práci pokračovat.

Roman Skuhravý dovedl Opavu k výhře 2:0 nad Jabloncem (Foto: sfc.cz)

„Hráči mě asi mají rádi a chtějí jako trenéra,“ mohl říct Skuhravý s úlevou po prvním vítězství v sezóně, na které Opavané čekali do sedmého kola.

Dovedla je k němu nezvykle přímočará motivace ze strany trenéra, ale i skutečnost, že poprvé opravdu eliminovali zbraně soupeře. Jablonec nejprve ubránili, pak chodili do brejků a pomohli si taky standardkou, kterou chytře rozehrál dirigent Pavel Zavadil.

Góly, které vstřelili Joel Kayamba a David Puškáč, byly zaslouženým výsledkem toho, co se na hřišti dělo. Tak se hraje liga, pánové! Na držení míče a kombinaci je třeba chvilku zapomenout.

„Tentokrát byla důležitější pracovitost než fotbalovost. Věřím, že výsledek nám do budoucna pomůže a že je to impulz, který jsme toužebně očekávali. Teď je na nás, jak s ním naložíme,“ uvedl trenér, který si zakládá na tom, že tři body mají být podloženy kvalitním herním projevem.

Opava, která se do ligy vrátila po dlouhých třinácti letech, zatím postrádala obojí, tedy body i kvalitu. Když se k tomu připočte kvůli rekonstrukci zavřený stadion a dočasný azyl v Brně, vzniká past.

Však víte, jak to v začátcích bývá. Pár týdnů vás všichni chlácholí, že to na nováčka, kterému chybí stadion i prachy na velké posily, není špatné, ale pak se v tom začnete koupat.

Jedna remíza, pět proher a v hlavě otázka, zda byl předchozí zápas s Karvinou (1:3) totální dno, nebo to půjde ještě níže? Najednou mudrci zmlknou a z hluboké vody si můžete pomoct jedině vy sami.

„Důležité je, aby kluci začali znovu věřit tomu, co trénujeme. Situace není jednoduchá hlavně pro ně, psychika je svině,“ zaujal další ze svých trefných hlášek Skuhravý před sobotním mačem.

Jablonec, kde trenér Opavy bydlí a kde dříve hrával i trénoval, přijel jako soupeř pomalu navazující na jarní top formu. Těžko si Slezané mohli přát lepší návrat sebevědomí než právě výhru nad účastníkem Evropské ligy.

„Věřím, že naše mužstvo má sílu, aby se i přes ty peripetie zachránilo. Jen mě mrzí, že využíváme vnější motivaci a ne vnitřní,“ upozornil Skuhravý, že motivovat hráče vlastním vyhazovem může jednou, ale podruhé už bude třeba hledat jiná řešení.

Jaká? „Poctivá hra byla na prvním místě,“ všiml si „styčný důstojník“ Zavadil změny, která Opavanům přinesla první tříbodovou radost.

A díky čemu o víkendu bodovaly další týmy z našeho kraje?

Liberec vs. Baník 0:0. Pod Ještěd vyjížděli baníkovci s ideální formou, dorazili však bez jiskry. Chyběl kupříkladu ostrý centr, do kterého by někdo z rychlého náběhu strčil „beranidlo“. Zápas plný soubojů opět potvrdil, že v Liberci se nevyhrává. Baník to naposled zvládl před osmi lety. „Jeli jsme pro tři body. Chtěli jsme vyhrát, bohužel se nám to nepovedlo,“ hodnotil záložník Martin Fillo. Cenný bod ano, zlatý ani náhodou. Taky jste si všimli toho posunu v ambicích?

Karviná vs. Slovácko 2:1. Klubové manažery vždy potěší, když rozdíl udělá hráč, na jehož smlouvě teprve zasychá inkoust. Vidíte, to je skauting! Můžou teď tvrdit „vlčáci“ z Karviné, jejichž esem se v utkání proti Slovácku stal Adriel D´Avila Ba Loua z Pobřeží Slonoviny, autor vítězného gólu. „Ještě potřebuji trochu potrénovat, abych se cítil lépe a byl mužstvu víc platný,“ prohlásil mladík, který toho stihl za 35 minut více než jiné posily za půl roku. Obrany, třeste se!