Kultura
31/01/2023 Petr Broulík

Fotil prezidenty i horníky. Nová kniha téměř zapomenutého fotografa představuje Ostravsko

Ještě přednedávnem o něm moc běžných fanoušků kvalitní fotografie nevědělo. Přitom vytvořil v Ostravě tisíce reportážních fotografií, a to v dobách první republiky, za protektorátu i v dobách nastoupivšího komunistického režimu.

Fotografování po něm „zdědil“ i jeho syn, proslulý a ceněný ostravský fotograf Viktor Kolář mladší. Dnes ale mluvíme o fotografovi Viktoru Koláři starším, muži, který zanechal Ostravě tisíce negativů ze života jejích obyvatel i jejího dynamického rozvoje v první polovině minulého století, mezi jiným například i výstavby nové Poruby.

Do nástupu komunistického režimu v roce 1948 měl Viktor Kolář starší v Ostravě i svou fotoprodejnu, po jejím znárodnění fotografoval pro podnik Bytostav Ostrava. A právě Viktoru Kolářovi staršímu, který po sobě zanechal archiv na čtyřiceti tisíc snímků z období dvacátých až padesátých let minulého století, vyšla v těchto dnech pozoruhodná obsáhlá monografie.

Tato kniha si včera večer odbyla svůj křest v prostorách Univerzitního obchodu a knihkupectví Ostravské univerzity, v takzvaném OUshopu. Zúčastnili se ho také Viktor Kolář mladší a jeho sourozenci, kteří na knize informacemi o svém otci rovněž spolupracovali.

Pořídit reportážní fotografii bylo kdysi mnohem složitější než dnes

„Kniha je opravdu moc pěkná a tolik lidí jsme tady v OUshopu Ostravské univerzity ještě neměli,“ řekl rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Připomněl, že kniha vznikla díky městu Ostrava, Ostravské univerzitě a nakladatelstvím Books & Pipes a Galerie a nakladatelství Stará pošta. Autory knihy jsou historik Ondřej Kolář a historik umění a pedagog Fakulty umění na Ostravské univerzitě Lukáš Bártl.

„Hodně lidí se mne ptalo, jestli jsem s panem Viktorem Kolářem starším nějak příbuzný, takže upozorňuji, že je to jen shoda jmen. Práce na knize byla pro mne nová zkušenost, jsem muzejník a nejsem historik fotografie. Fotografie jsem vždy bral jako zdroj informace o tom, co na fotografie je, o místě a situaci. Práce na této knížce mne přiměly zamýšlet se nad fotografiemi z pohledu tvůrce, jak vznikaly a co to znamenalo v době dvacátých let, třicátých let, protektorátu a v dalších letech pořídit reportážní fotografii s tehdejší technikou a politickou situací. Bylo to totiž daleko složitější než dnes,“ řekl historik Slezského zemského muzea v Opavě.

Kolář zachytil ostravská předměstí, která byla kdysi venkovem

Ocenil také Kolářovy cenné snímky z ostravských předměstí, která byla v době jeho počátků ještě venkovem, než v nich vznikla obrovská sídliště. „Také kvalita Kolářových fotografií je mimořádná a vypovídací hodnota je velmi cenná,“ řekl historik Ondřej Kolář.

Historik umění a pedagog Fakulty umění na Ostravské univerzitě Lukáš Bártl včera řekl, že právě historici Slezského muzea ho na rozsáhlé a dosud málo známé dílo Viktora Koláře staršího upozornili.

„Museli jsme projít na čtyřicet tisíc záběrů, aby se mohly vměstnat do naší knihy. Ale uvědomil jsem si, že dílo Viktora Koláře staršího může mít odezvu u široké společnosti a u lidí v ostravské komunitě. Ostrava se v době, kdy Kolář fotografoval, velmi měnila a dílo Koláře staršího je krásný pramen poznání. A mám radost, že do dějin české fotografie naší knihou přichází nová osobnost a myslím, že takových osobností jako je Viktor Kolář starší, čeká na své objevení pro československou fotografií více,“ řekl při křtu knihy Foto Kolář autor Lukáš Bártl.

Viktor Kolář starší žil v letech 1898 až 1971 a byl doposud opomíjenou postavou české fotografie, přestože jeho dílo je nejvýznamnějším vizuálním svědectvím Ostravska od dvacátých do padesátých let 20. století. Kolář zachytil několik prezidentů, politiky, umělce, zajímal se o sociální témata, lidskou práci, zaznamenával všední život. Předkládaná publikace představuje výběr z tohoto objemného konvolutu několika set fotografií a přibližně čtyřiceti tisíc políček negativů.

Sdílejte článek