Společnost
06/06/2024 Petr Broulík

FOTO: Legendární stavba ožívá. Do Ostravice se po letech vrací život

Foto: Petr Broulík

Architektonická ikona v centru Ostravy po letech klinické smrti ožívá. Bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia se po rekonstrukci otevírá pod značkou Boutique Business Inkubátor Ostravica.

Pomalu v ruiny se měnící módní dům Ostravica, dříve Textillia, byl přes dvacet let ostudou centra Ostravy. Ostravané kolem něho chodili s despektem, štvalo je, že se v Ostravici nic neděje. Mnozí byli naštvaní na soukromé majitele, kteří někdejší skvost s nádherným schodištěm a legendárním bufetem v minulých dobách koupili, avšak místo jeho obnovy jej nechali napospas zubu času.

Teď se pamětníci konečně dočkali. Bývalý obchodní dům díky rozsáhlé rekonstrukci konečně ožije. Lidé se budou moci opět projít po efektním schodišti uprostřed kouzelně působící haly. Přestože už bývalá Textilia-Ostravica nebude sloužit jako nákupní centrum a módní dům, přeci jen bude mnohým tento obchodní dům, který přežil i bombardování v roce 1944, nostalgicky připomínat jejich mládí.

V domě se sice v současnosti stále čile pracuje, ale už se do něho stěhují první nájemníci. A brzy si tady lidé budou moci opět dát šunkový chlebíček, protože i kultovní bufet z Ostravice se na své místo vrátí. A po létě tu otevřou kavárna a restaurační provozy. Sami Ostravané si však budou moci rekonstruovaný bývalý módní dům prohlédnout mnohem dříve, a to v půli června na komentovaných prohlídkách.

Je to neuvěřitelně zdařilé dílo, řekl primátor

Primátor města Ostravy Jan Dohnal řekl, že má opravdu velké štěstí, že je ve své funkci zrovna v době, kdy je rekonstrukce Ostravice skoro hotová: „Pro Ostravu je to velmi ikonická stavba, byla hodně sledovaná a osud této budovy je hodně emotivní. A to, že se dnes díváme na tak zdařilé dílo, je pro mne prostě neuvěřitelné. Děkuji všem, kteří dokázali Ostravici vytáhnout z popela do něčeho naprosto neuvěřitelného."

Primátor Ostravy dodal, že také on v Ostravici na chlebíčky před jednadvaceti lety byl, takže zná jak ikonické schodiště Ostravice, tak mléčný bar uprostřed něj. „Strašně se těším, až to tady zase bude fungovat. Ostrava tímto získává novou dominantu a místo, kde se lidé budou setkávat. A věřím, že i další nemovitosti kolem, jako je třeba Palace. Jako město se teď budeme okolí Ostravice věnovat a budeme tu chtít vytvořit živé centrum,“ řekl Dohnal.

Ostravica byla dříve pro starostu Moravské Ostravy hrůzou hrůz

Starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petr Veselka se také těší, až se do celé Ostravice vrátí život. „Mám okna kanceláře přímo naproti, takže mám Ostravici pořád na očích. Když jsem se stal před dvanácti lety zastupitelem města, tak nás pozvali do tehdy zavřené a chátrající Ostravice na prohlídku. Byla to hrůza hrůz, která tady tehdy byla. Ale nedávno jsem byl v němém úžasu a všem děkuji za neskutečný zápřah,“ uvedl Veselka.

Bývalý obchodní dům Ostravica–Textilia se dnes jmenuje Boutique Business Inkubátor Ostravica (BBiO). Tento koncept nabídne na ploše více než šesti tisíc metrů čtverečních prostory pro kanceláře, zasedací místnosti, ale i kavárnu, čtyři jídelny či klub se špičkovým ozvučením a prostory pro pořádání kulturních a jiných akcí. První nájemník, kterým je německé fitcentrum Ikaros, už v rekonstruované Ostravici staví své posilovací stroje.

Majitelé očekávají, že se Ostravica stane sídlem BBiO klanu

„Náš projekt BBiO HOME & office je místem pro unikátní komunitu. S architekty jsme se inspirovali tím nejlepším z Londýna, Berlína či Madridu. Cílíme na silnou komunitu, kterou jsme nazvali BBiO klan. Chceme k nám lákat jednotlivce, menší či středně velké firmy. Ostravica je tady především pro kreativce, tvůrce audiovizuálního obsahu, marketéry, vývojáře. Chceme být inkubátorem pro všechny, kteří mají dobré nápady a potřebují k tomu zázemí a špičkovou techniku,“ nastínil budoucí směřování Ostravice Daniel Zeman, vedoucí projektu BBiO.

Autoři projektu kladli důraz na vysokou estetiku a přívětivost, tedy aby se lidé cítili v domě příjemně a měli kompletní servis. Kanceláře proto doplní prostory, které budou připomínat spíše obývací pokoj než místo na práci. Jeden takový prostor se bude nacházet ve třetím patře památkově chráněné části Ostravice s legendárním schodištěm.

„Covid nastartoval ve větším měřítku práci z domova a v řadě firem tak dnes funguje. V BBiO vytváříme koncept HOME & office, kdy kanceláře nabízejí pohodlí a servis, díky kterému se v domě cítíte jako doma a máte vše, co potřebujete,“ prohlásil Zeman.

…první chlebíček po více než dvaceti letech…

Zasedací místnosti budou vybaveny nejmodernějšími multidotykovými LCD panely a suverénně nejrychlejší 1Gbit internetem. K dispozici bude i nahrávací a podcastové studio či zkušebny.

Ale zpět k legendárním chlebíčkům, které při představení médiím doprovázel slogan: …první chlebíček po více než 20 letech… V přízemí Ostravici totiž vznikne food market s nabídkou gastro specialit. V části přiléhající k náměstí Dr. E. Beneše bude kavárna s venkovním posezením. Oba provozy mají začít pro rezidenty, ale i veřejnost, fungovat na podzim, a to pod ostravskými značkami COKAFE a Etáž. „Možnost objednat si cokoli od kávy přes dezert po hlavní jídlo přímo od stolu a s donáškou přímo do kanceláře či na jednání v zasedačce je další výhodou, kterou Boutique Ostravica nabízí,“ doplnil Zeman.

V „šišoidu“ už sídlí první nájemník, nabízí cvičení s virtuální realitou

Lákadlem je také studio ICAROS, které se od 5. června zabydlelo ve střešním „šišoidu“, jak majitelé nazvali novou nástavbu na Ostravici. Firma kombinuje cvičení na speciálních strojích za využití brýlí pro virtuální realitu. „Při tomto cvičení se proletíte například nad Dolními Vítkovicemi nebo Matterhornem a přitom dokonale zrelaxujete a zpevníte tělo. Navíc je to zábava a relax v jednom,“ upřesnil Zeman.

Ve zrekonstruované Ostravici se počítá s pořádáním workshopů, konferencí i kulturních a jiných akcí. Ostatně už 4. června se tu konala talk show novináře Michaela Rozsypala s muzikantem Jiřím Krhutem a violoncellistkou a modelkou Terezií Kovalovou.

Vzhůru na komentovanou prohlídku nové Ostravice!

Od 11. do 14. června bude dům hostit část programu 20. ročníku konference eBizForum 2024. Ve druhé půlce června se pak Ostravica otevře veřejnosti v podobě komentovaných prohlídek. Vstupenky na první dva termíny ve dnech 18. a 19. června jsou sice přednostně určeny pro členy BBiO klanu, ale Ostravané se mohou bezplatně zaregistrovat na další prohlídky přes aplikaci, která je dostupná na webových stránkách a sociálních sítích.

Ostravica prošla v uplynulých dvou letech kompletní rekonstrukcí. Novinkami na domě architekta Felixe Neumanna jsou střešní nástavba a prosklená okna protažená k zemi, lemující ulice 28. října a Nádražní. Tyto moderní prvky na střeše a v parteru propojuje bělostná fasáda, zdobená historickými štuky, odkazujícími na zlatou éru 30. let minulého století.

Při rekonstrukci pomáhaly dochované fotografie

Získat podobu původního dekoru znamenalo prozkoumat dochovaná torza fasády, dobové fotografie Ostravice-Textilie i ostravské historické stavby a vytvořit podle nich 3D modely. „Fasáda obsahuje celou řadu dekorativních prvků. Vůbec nejnáročnější byly prvky tvarované do oblouků, které neměly pravidelný poloměr. Pokaždé jsme vytvořili nový originál,“ popsal Roman Kasparides z karlovarské firmy Art Stucco, která štuky vyrobila a na fasádu je instalovala.

U památkově chráněného domu, postaveného podle návrhu slavné německé architektky Marie Frommerové, která pracovala až do roku 1946 jako architektka státu New York, se architekti více drželi původního konceptu a obnovili fasádu i významné prvky v interiéru.

Schodiště budoucí architektky státu New York je jako nové

„Většinu kachliček fasády se podařilo zachovat, nových je přibližně třicet procent. Dnes však prakticky nepoznáte, které kusy jsou nové, protože se jedná o dokonalé kopie těch původních, starých více než sedm desítek let. Firma VUK objekt vytvořila sedm verzí, než trefila jejich správný odstín. Oříškem bylo sehnat někoho, kdo vymění kachličku po kachličce. Zhostil se toho řemeslník původem z Bosny, který fasádu opravoval více než rok,“ líčil hlavní architekt Martin Náhlovský ze studia Master Design, které je autorem návrhu rekonstrukce celého komplexu.

Co se týče interiéru domu Marie Frommerové, dominuje mu stejně jako v minulosti ikonické schodiště, jde o jeho věrnou repliku. „Zábradlí v Ostravici jsme nejdříve demontovali, pak ho po částech odváželi na dílnu, kde se podle nich vyráběly nové kusy,“ podotkl Petr Jílek, výrobní ředitel firmy Alumont Building, která na zábradlí pracovala.

Stavební náklady na rekonstrukci Ostravice přesáhly čtvrt miliardy

V domě Marie Frommerové zůstal rovněž světlík, na rozdíl od dřívějšího stavu se však nyní nachází o patro výše na úrovni střechy a je prosklený. Díky tomu si mohou návštěvníci vychutnat pohled na oblohu a do atria proudí přirozené světlo zvenčí. „Dřívější umístění světlíku mezi předposledním a posledním podlažím nebylo funkční. Do interiéru domu se dostávala voda i nečistoty, což mělo neblahý vliv na celkovou kondici domu. Pokud by Marie Frommerová Ostravici navrhovala dnes, troufám si tvrdit, že by s vyzdvižením světlíku souhlasila,“ řekl s úsměvem Martin Náhlovský.

Firma Bystroň Group zahájila ostrou fázi rekonstrukce v dubnu 2022, kdy si převzala staveniště. Stavební náklady na rekonstrukci Ostravice dosáhly 262,5 milionů korun. Dům firma opravila tak, aby byl udržitelný, úsporný a ohleduplný k životnímu prostředí.

Ostravica je dnes jednou z nejšetrnějších budov v širokém okolí

Ačkoli se jedná o historický objekt, podařilo se jej přestavět tak, že dnes má energetickou účinnost B, což z Ostravice dělá nejúspornější budovu v širokém okolí. „Dosáhli jsme toho díky nespočtu detailů a kombinací zateplení, nejmodernějších oken, špičkové vzduchotechniky s invertorovými klimatizačními jednotkami, superúsporným LED osvětlením, využitím energie ze slunce i promyšleným systémem řízení domu,“ upozornil Daniel Zeman.

Za rekonstrukcí Ostravice stojí obrovský tým lidí. Projektanti, architekti, firmy, řemeslníci a všichni kolegové do tohoto projektu vložili neskutečnou energii, své know-how a řemeslné umění. Ostravica je ikonický dům se silným příběhem a máme upřímnou radost, že toto místo po dvou dekádách znovu ožívá,“ prohlásil Zeman.

Ostravica-Textilia patřila k nejluxusnějším stavbám v zemi

Někdejší módní dům, otevřený roku 1930, patřil od počátku k nejluxusnějším stavbám svého druhu v tehdejším Československu a po dlouhá desetiletí představoval jednu z ostravských architektonických ikon. Od roku 2022 po letech chátrání nový majitel zahájil jeho obnovu.

Komplex bývalého módního domu Ostravica-Textilia tvoří tři budovy navržené různými architekty. Ve dvacátých letech minulého století vyrostl v centru rodící se Ostravy nový obchodní dům podle návrhu avantgardní berlínské architektky Marie Frommerové.

Postupně byl dům propojen s vedlejší stavbou z roku 1911, nájemním a obchodním domem Textilií moravského architekta Felixe Neumanna, a také budovou někdejší Obchodní a průmyslové banky postavenou podle projektu Julia a Wunibalda Deiningerových.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek