Společnost
18/11/2023 Petr Broulík

FOTO: Lidé si v Ostravě připomněli 17. listopad. Slavnostně se nasvítil i most Miloše Sýkory

Foto: se souhlasem Ostravy

Svíčky a kytice ozdobily v pátek prostor u pamětní desky připomínající události 17. listopadu 1989 na Masarykově náměstí v Ostravě.

Po setmění se tady scházeli studenti i politici, například bývalý ministr zahraničních věcí a kultury Lubomír Zaorálek.

Bez velkých slov si připomněli i první ostravské demonstrace, které zejména v tomto „rudém“ regionu významně přispěly k pádu komunistického režimu. Svíčky přibývaly i na schůdcích mariánského sloupu na náměstí, kde v minulých dnech vzniklo skromné pietní místo k uctění památky zesnulého knížete Karla Schwarzenberga.

Mnozí mladí lidé měli v rukou české vlajky, někteří je měli i přes záda nebo do nich byli celí zabaleni.

Po nějaké době se vydali na pochod centrem Ostravy a připojovali se k nim i náhodní kolemjdoucí. Postupně lidé došli až k mostu Miloše Sýkory, kde je pár minut před sedmnáctou hodinou čekal efektní a běžně neviděný zážitek.

Most za doprovodu reprodukované hudby začal hrát barvami. Ty se měnily a běhaly z jedné čísti na druhou.

Lidé pozorovali světelnou show především z „kodaňského“ nábřeží a ze schodů k Ostravici. Slavnostní nasvícení mostu si nenechal ujít ani primátor Ostravy Jan Dohnal.

Po desetiminutovém představení zůstal most nasvětlený trikolórou. Studenti se odebrali v houfu do prostor Ostravské univerzity, ostatní lidé pak zamířili do blízkých klubů na nábřeží.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek