FOTO: Otevření výstavy Lauby–světla a stíny Ostravy přilákalo spoustu návštěvníků
Tolik lidí jako ve čtvrtek v podvečer už dlouho v hlavní chodbě Ostravského muzea nebylo. Právě tam totiž začala výstava, pro řadu pamětníků o známé a pro mnohé mladé o neznámé, zmizelé a tajemné čtvrti s podloubími nazvaná Lauby – světla a stíny Ostravy.
Lidé na výstavě uvidí nálezy z období středověku, ale také ukázku z mincovního pokladu, který při bourání laubů učinil jeden z bagristů. Lidé mohou vidět modely středověkých i novodobých laubů, ale třeba i pokojík prostitutky.
V přízemí muzea lze navštívit i stylovou hospodu z přelomu 19. a 20. století, ve které si návštěvníci mohli při vernisáži poslechnout staré písničky harmonikáře nebo přečíst muzejníky vytvořené a zpracované noviny Lauby. Někdo si vyzkoušel i flašinet.
Historické jádro Moravské Ostravy dostalo pořádně na frak
„Příběh ostravských laubů je obraz velmi specifického ostravského místa s neuvěřitelnou historií, kam se propsala celá historie Moravské Ostravy,“ řekl ředitel Ostravského muzea Filip Petlička.
„Historické jádro Ostravy dostalo v druhé polovině dvacátého století pořádně na frak. A jednou z nejvýraznějších škod na historické zástavbě byla demolice domovního bloku, vymezeného ulicemi Velká, Pivovarská a Muzejní, takzvaných laubů podle charakteristických podloubí,“ uvedl ředitel ostravského památkového ústavu Michal Zezula, když se prodral zástupem návštěvníků.
Nedávný záchranný archeologický výzkum území před stavbu nedávno otevřených Nových laubů odhalil pozoruhodné nálezy, ze kterých nyní historici mohou čerpat informace o životě obyvatel středověké Moravské Ostravy. Stejně jako o tom, jak vypadal raný novověk v Ostravě.
Vzhůru do sklepa pod muzea. Ale pozor na hlavu!
Dlouhý, dramatický a nakonec pro historiky trochu tragický příběh zmizelých ostravských laubů seznamuje návštěvníky Ostravského muzea také s novým výstavním prostorem, který vznikl na místě někdejší sklepní restaurace pod věží muzea, která bývala do postavení Nové radnice i věží radniční.
„Je to krásný prostor, který jsme od posledního nájemce převzali loni v žalostném stavu, ale podařilo se ho zkultivovat a přetvořit na výstavní prostor,“ řekl Filip Petlička.
Kurátor výstavy Zbyněk Moravec především upozornil, že při vstupu na výstavu je třeba hodně sklonit hlavu, protože prostor nikdy nebyl využíván jako výstavní, a tak nemá uzpůsobenou výšku vstupu. „Takže, až půjdete nazpátek, tak si dejte opravdu pozor na hlavu. Dvacet procent lidí se do hlavy bouchne,“ upozornil kurátor výstavy Lauby – světla a stíny Ostravy. A opravdu - někteří lidé se do hlavy při výstupu ze sklepení opravdu bouchli.