Společnost
16/06/2024 Petr Broulík

FOTO: Vznik Velké Ostravy lidé oslavili krásným průvodem. Dorazili i Prokeš s Masarykem

Foto: Petr Broulík

Velkolepý a dlouhý průvod od památníku osvobození Ostravy v Komenského sadů přes Prokešovo náměstí, Sokolskou třídu až na Masarykovo náměstí oslavil v sobotu sté výročí založení takzvané Velké Ostravy. Ta vznikla v roce 1924 spojením osmi moravských obcí a měst na území dnešního města.

V průvodu šli členové různých spolků a historické postavy. V dobových kostýmech šel v prvních řadách průvodu i primátor města Jan Dohnal a jeho náměstkyně Lucie Baránková Vilamová. S nimi sokolové, skauti, mažoretky, velocipedisté, prvorepublikoví vojáci, legionáři strážníci a hasiči.

Za nimi jel v čestném doprovodu první československý prezident T, G. Masaryk a také první a nejvýznamnější ostravský starosta Jan Prokeš. Celý průvod provázely také historické automobily, motorky a dobová motorová kola.

Ať Ostrava stále vzkvétá a lidem se tu dobře žije

Na pódiu pak současní starostové všech zakládajících obcí a měst popřáli Ostravě dalších sto let úspěšného rozvoje a každý z nich daroval do truhlice jeden dárek pro příští generace, až ji za sto let otevřou. Do truhlice putoval například puk z nedávného mistrovství světa, jehož jedna skupina se hrála ve vítkovické aréně.

„Ať je Ostrava stále čistější a zelenější, ať vzrůstá a rozkvétá, a ať se tady občanům krásně a bezpečně žije,“ řekl starosta Vítkovic Richard Čermák.

Starosta Mariánských Hor vložil do truhlice pokladničku s 8 888 korunami, což je přesně počet všech mincí a bankovek, které v současnosti platí. „Je to i symbolický vklad pro budování našeho krásného města,“ řekl starosta Mariánských Hor Patrik Hujdus.

Prezident T.G.M. zavelel vojákům na Masarykáči pohov

Nová Ves vložila do truhlice skleněný triangulár s vyleptaným vzkazem pro příští generace. Starosta Moravské Ostravy a Přívozu Petr Veselka do ní dal kresby dětí, jak si představují, že bude Ostrava vypadat za sto let, tedy v roce 2124.

Oživlý první a nejvýznamnější starosta Moravské Ostravy Jan Prokeš řekl lidem, kteří se na Masarykově náměstí zúčastnili oslav založení Velké Ostravy, následující: „Dobrý den, moji Ostravané. Těší mne, že se s vámi mohu po sto letech potkat. Celých těch sto let nebylo vždy zalitých sluncem, ale pořád se tady potkáváme a vše se daří."

Nakonec slavnost pozdravil prezident T. G. Masaryk, ve své typické jezdecké uniformě. Následně zavelel pohov jednotce prvorepublikových vojáků, která držela při všech projevech čestnou stráž.

Sdílejte článek