Nejnovější zprávy: Residomo se mění na Heimstaden. Nový vlastník má v Evropě 100 000 bytů Ostravský Clinitex vyrobil přes 300 000 ústenek, na pandemii ale nezbohatne

Společnost

Fotogalerie: Když se tramvaj po nehodě vrací zpět na koleje

​Dvě jednotky profesionálních hasičů zasahují od pátečního odpoledne dosud u nehody tramvaje v Ostravě-Třebovicích, která narazila do odbočujícího osobního auta Peugeot a tlačila jej bezmála 30 metrů před sebou po kolejích.

Foto: Hasiči

Přitom srazila kovový sloup mezi kolejemi a vykolejila předními i zadními koly. V peugeotu se zranil řidič středního věku, kterého pak hasiči vyprošťovali, a starší spolujezdkyně, v tramvaji další žena.

Operační středisko hasičů bylo o nehodě informováno v pátek krátce po 16. hodině. Do Třebovic ihned vyrazily dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Poruba a Zábřeh.

Po úspěšném vyproštění zraněného řidiče, který byl při vědomí, se hasiči zaměřili na vytažení havarovaného peugeotu z kolejiště a naložení na vozidlo odtahové služby, což bylo poměrně jednoduché – pomocí hydraulické ruky vyprošťovacího speciálu MB Actros Bizon.

"Oříškem bylo nakolejení soupravy, nejprve zadních kol tramvaje. Zde opět pomohla hydraulická ruka Bizona, silné popruhy a řetězy," popsal práci hasičů jejich mluvčí Petr Kůdela.

Když už se zdálo, že by se to mohlo povést, zaúřadoval jeden z kloubů tramvaje a zadní část se prověsila. Hasiči nad ní vyzráli systémem několika popruhů, které zabraňovaly dalšímu prohnutí a soupravu srovnávaly. Po 19. hodině byla zadní náprava tramvaje na kolejích.

Už za tmy hasiči začali s mnohem složitějším nakolejováním přední části tramvaje, kde má umístěnu mj. velmi těžkou pohonnou jednotku.

"I zde se čas nakolejení odhaduje na dlouhé desítky minut," dodal Kůdela.

Fotogalerie