Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Regiony

Fotogalerie: Začalo bourání těžní věže ve Sviadnově

Společnost OKD dnes začala bourat těžní věž v areálu bývalého dolu ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku.

Foto: Vladimír Pryček

Demolice potrvá zhruba tři týdny. Odstranění těžní věže a uzavření vtažné jámy je nutné, je to součást konečné likvidace dolu.

Sousední věž nad výdušnou jámou je kulturní památkou a zůstane nedotčená, řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

Sviadnovský místostarosta Adam Folvarčný uvedl, že věž vysoká 55 metrů byla desítky let dominantou obce.

Obec se podle něj opakovaně snažila, aby i tato věž byla prohlášena památkou, protože s druhou věží tvořila unikátní komplex.

"V říjnu 2020 však bylo vydáno konečné rozhodnutí o její demolici. V současné době obec Sviadnov jedná se společností OKD o vytvoření místa, které by těžbu na tomto území důstojně připomínalo a zachovalo by taktéž některý z fragmentů věže," uvedl Folvarčný.

Důl ve Sviadnově se budoval od roku 1963. Stal se součástí Závodu Staříč, který byl později přejmenován na Důl Paskov a měl několik šachet. Uhlí se v Dole Paskov přestalo těžit 31. března 2017.

Sviadnovský důl fungoval téměř 30 let, v posledních letech už se tam nedobývalo uhlí, ale sloužil pro větrání okolních dolů, ve kterých se ještě těžilo. Od května 2014 byl v konzervačním režimu.

Likvidace sviadnovského dolu začala loni v srpnu, když tam OKD začalo zasypávat dvě jámy. Jedna jáma byla hluboká téměř 600 metrů, druhá přes 900 metrů a obě byly široké 7,5 metru.

Náklady činí řádově desítky milionů korun. Zástupci OKD uvedli, že zásypy stabilizují jámy, tak aby v budoucnu neohrožovaly okolí.

Fotogalerie