Regiony
18/02/2020 Jaroslav Baďura

Frenštát si připomene 30 let od začátku odsunu ruských vojáků z města

​Přesně po třiceti letech, ve středu 26. února 2020 v 17 hodin, si obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm připomenou, kdy byl z města vypraven první transport s vojáky a technikou zpět do Ruska.

"Na události, které tomu nejen předcházely, ale v dalších měsících také následovaly, si zavzpomínáme ve frenštátském kině spolu s hlavními aktéry a pamětníky těchto událostí," zvou organizátoři akce.

Díky těmto patriotům se Frenštát pod Radhoštěm stal prvním městem v zemích bývalého socialistického bloku, které dočasně umístěná posádka sovětských vojsk po dlouhých 22 letech opustila.

"Společně také odhalíme pamětní desku věnovanou tomuto výročí a bude promítnut dobový dokument Poslední vlak."

Promítání dokumentu zachycujícího odchod sovětských vojsk z našeho města s názvem Poslední vlak, autora Milana Bayera, zahájí vzpomínkovou akci věnovanou 30. výročí těchto událostí.

Poté hlavní aktéři a pamětníci oněch historických událostí, kterými jsou Václav Filip, Miloslav Malíček, Karel Míček, Dalibor Norský, Drahomír Strnadel a Bohumil Šoulák, společně odhalí pamětní desku věnovanou tomuto výročí.

Právě tito Frenštátští, kteří se osobně zasloužili o rychlý a nekomplikovaný odchod sovětské posádky z našeho města, budou na závěr debatovat s přítomnými o nedávných zajímavých a významných historických událostech.

Pamětní deska, která bude v kině slavnostně odhalena, bude v druhé polovině letošního roku po ukončení rekonstrukce umístěna při vstupu do výpravní budovy v železniční stanici Frenštát pod Radhoštěm.

Sdílejte článek