Společnost
22/10/2021 Petr Sobol

Frýdek-Místek zdemoluje budovy v areálu Slezanu. Vznikne tam nová městská čtvrť

V areálu bývalého textilního závodu v ulici Těšínská ve Frýdku-Místku bude od pondělí rušno. Odborná stavební firma se tam začne připravovat na bourací práce.

Během dvou měsíců půjdou k zemi objekty bez historické hodnoty, které už nemají do budoucna využití a musí uvolnit místo nové výstavbě.

Práce jsou plně v souladu s Memorandem o spolupráci, které před pěti lety uzavřelo statutární město Frýdek-Místek s akciovou společností Slezan Holding, která areály vlastní a spravuje. Úpravy se nedotknou žádné z industriálních budov, které jsou díky Memorandu pod ochranou před zásahy a bouráním.

„Memorandum vznikalo v poměrně složitém období. Veřejnost nesla nelibě zbourání textilní budovy v Nádražní ulici, památkáři nechtěli prohlásit jednotlivé budovy za památky. Vztahy mezi městem a Slezanem byly napjaté a hrozilo bourání dalších objektů. V této situaci jsme se snažili nalézt se Slezanem společnou řeč, aby se dále nebouralo a nezhoršoval se stav nejcennějších budov,“ popsal náměstek primátora pro investice, finance a rozpočet, hlavní iniciátor a spoluautor Memoranda Jiří Kajzar.

Odstranění nehodnotných přístaveb továrenských budov je dalším z nezbytných kroků k oživení areálu bývalého textilního závodu u frýdeckého nádraží.

V území ohraničeném ulicemi Těšínská a Nádražní vznikne nová městská čtvrť - bulvár spojí sídliště Slezská s novým dopravním terminálem. V plánu je dále výstavba tří bytových domů a polyfunkčního objektu. Vznikne také malé náměstí s restaurací a minipivovarem v původní elektrocentrále. V bývalé textilní škole pak najde zázemí městská policie a přestupkové oddělení magistrátu.

Město v souladu s Memorandem postupně navrací do života a urbanistické struktury města všechny zanedbané slezanské areály. Obnovená industriální architektura má být součástí vzhledu a trvalou značkou Frýdku-Místku.

Sdílejte článek