Nejnovější zprávy: Mladý muž (23) zemřel při tragické srážce dvou aut ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša

Společnost

Gruzínec osvobozoval Opavu, město mu každý rok posílá 20 tisíc k nuznému důchodu

Opava opět podpoří svého čestného občana Iraklije Levanoviče Kandareliho žijícího v Gruzii. Pošle mu 20 tisíc korun. Bývalému sovětskému vojákovi, který Opavu na jaře roku 1945 osvobozoval, takto představitelé města pomáhají už dvě desetiletí.

Dvaadevadesátiletý Gruzínec čestné občanství získal v roce 1974, řekl tajemník radnice Tomáš Elis.

„Podle informací, které máme, jsou v Gruzii finanční náklady na bydlení a stravu přibližně stejné jako u nás. Důchod našeho čestného občana, který je válečným veteránem a hrdinou, činí i se všemi příplatky 2850 korun. Peníze, které do Gruzie pošleme, využije především na zajištění potřebných léků,“ uvedl Elis.

Tajemník dodal, že naposledy město poslalo bývalému vojákovi v roce 2014 900 dolarů, při tehdejším kurzu to bylo 19.500 korun.

Řekl také, že Kandareli Opavu v sedmdesátých a osmdesátých letech několikrát navštívil. Dnes je s tamním magistrátem stále v písemném styku.

Podle Elise jde navíc o posledního žijícího čestného občana Opavy. Tohoto ocenění se člen pěchoty Rudé armády dočkal společně s dalšími třemi sovětskými vojáky, kteří se také zapojili do osvobozovacích bojů o Opavu. „Ti už ale nežijí,“ dodala mluvčí města Lada Dobrovolná.

Čestné občanství představitelé Opavy v minulosti udělili 27 lidem. Dnešní seznam ale čítá jen 25 jmen. V roce 1995 zastupitelstvo města zbavilo čestného občanství města J. V. Stalina a Klementa Gottwalda. Mezi držiteli jsou ale tři jiní prezidenti – T. G. Masaryk, Edvard Beneš a Václav Havel. Čestným občanem je i básník Petr Bezruč.

Stejné ocenění, které se uděluje od roku 1842, získali jako první profesoři opavského gymnázia Thomas Zaunar a Faustin Ens. Čestným občanem jsou například i advokát Josef Alt, dvorní rada Josef Witteczek, archivář Karl Wenzelides, někdejší starosta města Moritz Rossy, zemský místodržitel Josef Kalehberg a policejní prezident Josef Sedlnitzki.