Nejnovější zprávy: Příběh 120 let staré vraždy: Matka ubila dceru alkoholičku Na Jablunkovsku hořela chata. Policie našla na místě lidské ostatky

Společnost

Hasiči likvidovali krátce za sebou dva rozsáhlé požáry domů na Bruntálsku

Dva rozsáhlé požáry střech rodinných domů na Bruntálsku likvidovali v sobotu večer hasiči. Nejdříve vyjeli okolo šesté večer do Břidličné a hodinu a půl poté vyrážely další jednotky do šest kilometrů vzdálené Lomnice, kde také hořela střecha rekonstruovaného rodinného domku. Při požárech nebyl nikdo zraněn, škody jsou ale rozsáhlé.

„První požár v Břidličné byl na operační středisko ohlášen v sobotu krátce před šestou hodinou večerní. Tísňové volání znělo naléhavě, bylo totiž hlášeno, že hoří střecha rodinného domu,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Holub.

Na místo tak byly okamžitě vyslány jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Bruntále a Rýmařově, které posílily jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Břidličná, Dolní Moravice, Rýžoviště a Rýmařov. Celkem na místě zasahovalo 6 jednotek hasičů s osmi zásahovými vozidly.

Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že hoří střecha rodinného domu. Při zásahu museli používat dýchací přístroje, jelikož docházelo k vývinu značného množství kouře. Proto byl na místo povolán také speciální protiplynový automobil na podvozku Mercedes-Benz Sprinter ze stanice HZS MSK v Bruntále.

Potřebnou hasební vodu hasiči odebírali z místní hydrantové sítě. Požár se podařilo dostat pod kontrolu asi za dvě hodiny po jeho nahlášení, úplná likvidace požáru zabrala hasičům další 2,5 hodiny. Při tom musela být rozebrána plechová střešní krytina, aby se hasiči dostali do všech míst a přesvědčili se, že se požár nešíří skrytě. Škoda, kterou způsobil tento požár, byla vyčíslena předběžně na 1,5 milionu korun.

Druhý požár v obci Lomnice, vzdálený od požáru v Břidličné vzdušnou čarou zhruba 6 kilometrů, byl na operační středisko ohlášen v sobotu v 19:39 hodin, tedy asi 1,5 hodiny po ohlášení požáru v Břidličné. I zde byl ohlášen požár střechy rodinného domu.

Požár v Lomnici. Foto: Hasiči

Požár v Lomnici. Foto: Hasiči

Na místo byla okamžitě vyslána jednotka ze stanice v Bruntále, kterou posílily jednotky SDH obcí Lomnice, Bruntál, Dvorce, Rýmařov, Světlá Hora, Malá Morávka, Břidličná a o pomoc byly prostřednictvím Krajského operačního a informačního střediska Olomouckého kraje požádány i jednotky SDH obcí Huzová a Moravský Beroun z Olomouckého kraje. Při tomto požáru byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu. Na místě zasahovalo celkem 10 jednotek požární ochrany s 12 zásahovými automobily.

„Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že hoří střešní konstrukce okolo komína rekonstruovaného rodinného domu, požár se šířil rovněž do podkroví. Bylo nasazeno několik vodních proudů zvenčí budovy za pomoci výškové techniky v podobě automobilového žebříku. Zásah probíhal také vnitřkem budovy, aby bylo zabráněno rozšíření požáru do dalších částí rodinného domu,“ popsal požár mluvčí.

Požárem byla zasažena konstrukce části střechy a také část obytného podkroví rodinného domu. Hasiči dostali požár pod kontrolu asi za 2,5 hodiny po ohlášení události, úplně zlikvidovat požár se podařilo po další půlhodině. Poté byly postupně jednotky hasičů odesílány zpět na své základny.