Nejnovější zprávy: ​Baník by měli reprezentovat převážně hráči ze Slezska, říká František Komňacký ​Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí už se jezdí po novém mostě

Regiony

Hasiči ve Stěbořicích tři dny a dvě noci čerpali vodu z nádrže Nový Dvůr

​Déle než tři dny a dvě noci hasiči odčerpávali vodu a snižovali hladinu v nádrži Nový Dvůr ve Stěbořicích na Opavsku.

Foto: HZS MSK

Sypanou hráz menší přehrady totiž po nedávných přívalových srážkách poškodila voda a bahno, a mohlo by se stát, že se kvůli velkému tlaku vody protrhne. Do akce se zapojili i potápěči, sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

O urgentní pomoc podle něj požádala hasiče obec Stěbořice a také státní podnik Povodí Odry. "Druhým neméně složitým úkolem hasičů bylo vyčistit odtokové potrubí, vedoucí z vodní nádrže její hrází dolů, které bylo ucpáno velkým objemem bahna. To se během pátku podařilo," uvedl Kůdela.

Se snižováním hladiny vody v nádrži začali hasiči ve středu ráno. Používali mimo jiné dvě velkokapacitní čerpací stanice, které pracovaly až do pátečního poledne, kdy se podařilo snížit hladinu přehrady u hráze o více než dva metry.

"Tím významně poklesl tlak vody na hráz a také se usnadnilo náročné hledání metráky bahna zaneseného odtoku s betonovým zpevněním pod neprůhlednou hladinou," uvedl Kůdela.

Zanesený odtok hledali i potápěči. Jeho nalezení umožnilo nasadit speciální kráčející bagr podniku Povodí Odry, který pak odstranil ze dna v okolí výtoku do potrubí velkou hromadu bahna. "Hasiči pak ještě vyčistili propustek, vedoucí z boku nádrže do areálu arboreta," uvedl mluvčí.

Hasiči jsou na místě i dnes. Mimo jiné odčerpají další vodu, následovat bude výlov ryb. "Pak vodu vyčerpají úplně - asi až na dno," uvedl Kůdela.