Nejnovější zprávy: ​V roce 2020 investují SmVaK Ostrava do infrastruktury rekordních 683 milionů Budoucí inženýři mají v areálu VŠB-TUO nové špičkové laboratoře

Společnost

Hasiči vyprošťovali na Novojičínsku kamion s nebezpečným uhličitanem barnatým

Tři jednotky profesionálních hasičů zasahovaly dnes brzy ráno u obce Bílov (okres Nový Jičín) u nehody kamionu Volvo, převážejícího v objemných pytlích hermeticky uzavřený uhličitan barnatý.

Kamion skončil přední částí v příkopu a zasahoval do silnice. Nehoda se obešla bez zranění i bez kontaminace okolního terénu.

Hasiči vytáhli vozidlo i s nákladem pomocí těžké techniky z Ostravy, pak hermeticky uzavřené pytle kontrolovali v ochranných protichemických oblecích, jeden z nich museli opravit.

Kamion se hasičům podařilo vytáhnout zpět na silnici s rozbřeskem, kolem půl sedmé ráno, pak pečlivě kontrolovali na návěsu – v ochranných protichemických oblecích a v dýchací technice – stav každého z tunových pytlů.

 

U jednoho našli menší poškození, které opravili přímo na návěsu. Žádný únik uhličitanu barnatého ale nebyl zaznamenán – ani na silnici, ani do okolí.

Chemický automobil hasičů z Ostravy nakonec doprovodil uvolněný kamion i s pytli do Bohumína, kde byl předtím nakládán.

Uhličitan barnatý patří mezi nebezpečné látky, při kontaktu s ním nesmí být vdechován, v uzavřených místnostech je třeba zajistit přívod čerstvého vzduchu, může vážně poškodit i povrchové a podzemních vody i půdu. Nesmí se dostat do kanalizace, hrozí zde nebezpečí exploze.

Fotogalerie