Nejnovější zprávy: Stezka Valaška oslavila rok. Navštívilo ji skoro 300 tisíc lidí Největší cisterna v Česku a pancéřový vůz. Budou sloužit hasičům v Hlučíně

Společnost

Havířov zakázal hazard, herny ve městě postupně skončí

Havířovský magistrát zakázal hazard na území města. Stávající herny ve městě postupně skončí. Nové se už otvírat nebudou.

Zákaz, který dnes ve formě nové vyhlášky schválili zastupitelé, se vztahuje i na video loterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí, řekl náměstek havířovské primátorky Josef Bělica (ANO).

„Herny, které mají povolení, mohou dál fungovat. Nové povolení ale už provozovatele nedostanou. Postupně tak zaniknou,“ řekl náměstek.

Před časem, kdy hazard nebyl nijak regulován, přicházelo z automatů do městské pokladny 30 milionů korun za rok. „Tato částka se postupně snižovala, jak ubývalo automatů,“ dodal.

Dnes schválená vyhláška nahradila původní, která stanovovala místa, kde mohou být provozovány sázkové hry, loterie a jiné podobné hry. Nová úprava hazard zakazuje úplně, tedy včetně takzvaných technických hazardních her.

To je například elektromechanická ruleta či elektromechanické kostky. Nejčastěji má podobu výherního hracího automatu či video loterijního terminálu.

„Chceme zde vytvořit příznivé podmínky pro všechny obyvatele i návštěvníky města,“ prohlásila havířovská primátorka Jana Feberová (ČSSD). Její náměstkyně a stranická kolegyně Alena Zedníková dodala, že město takto postupuje s ohledem na celospolečenský problém, kterým je i závislost na hracích automatech.

„Chceme tato rizika omezit. Hraní těchto her a s ním často související závislost mají negativní vliv jak na hráče hazardních her, tak zároveň na jeho blízké. Hazard obecně je potenciálním rizikem pro mladé, seniory i osoby sociálně vyloučené,“ doplnila.

Havířov se tak připojil k řadě měst, kde zákaz hazardu platí omezeně či úplně. Loni v květnu začali výrazněji omezovat hazard představitelé Opavy.

Zastupitelé přijali vyhlášku, která nedovolí vznik nových heren. Automaty navíc musely zmizet ze všech pohostinských zařízení. Vyhlášky v tomto duchu přijali v minulosti už i v Krnově, Bohumíně a v Hlučíně na Opavsku.

Tam předloni v zastupitelé schválili plošný zákaz hazardu na území celého města. Vyhláška platí od července 2015. Stávající herny, kterých v době schválení vyhlášky bylo 15, budou končit postupně do roku 2019, kdy vyprší poslední povolení. Celkem tak město přijde ročně o pět milionů korun. Tyto peníze do rozpočtu plynuly právě od provozovatelů heren.