Nejnovější zprávy: V rozvodněné řece uvízlo auto, řidič se dostal na břeh, ženu zachránili hasiči Nový trend: Majitel restaurace na plac nebo do kuchyně!

Byznys

Havířovský Gascontrol dokončil prestižní zakázku, potrubí za 86 milionů

Havířovská společnost Gascontrol dokončila potrubní systémy pro modernizovanou teplárnu v hutním podniku ArcelorMittal Ostrava (AMO).

Pro firmu jde o jednu z největších zakázek za poslední roky, kontrakt má hodnotu 86 milionů korun, sdělila mluvčí Gascontrolu Jana Dronská. AMO nyní v teplárně dokončuje výstavbu fluidního kotle za 1,5 miliardy korun, který tam nahradí čtyři nejstarší kotle na černé uhlí.

Společnost Gascontrol a její dceřiná firma Stelmar v teplárně vybudovaly potrubí o celkové délce přes čtyři kilometry a postavily ocelové konstrukce, na které bylo použito celkem 328 tun oceli. Součástí projektu byla také například kompresorová stanice, popílkové silo, regulační stanice plynu s vysokotlakým přívodem plynu nebo rozvody vod.

„Technologie najíždí do zkušebního provozu, závěrečné testy proběhnou po dokončení všech částí projektu, včetně kotle. Nejobtížnější částí pro nás byla stavba spalinovodu ve výšce cca 50 metrů, který odvádí spaliny z kotle do komína a který má průměr s opláštěním 3,2 metru,“ uvedl vedoucí projektu Martin Podlucký ze společnosti Gascontrol.

Podle Dronské byla stavba potrubních rozvodů a dalších zařízení náročná, odehrávala se za plného provozu teplárny a ve ztížených podmínkách.

„Pro Gascontrol je to nejen velká, ale také prestižní zakázka, která navíc přispěje k dalšímu zlepšení kvality ovzduší na Ostravsku,“ uvedl generální ředitel Gascontrolu Mieczyslaw Molenda.

Nový kotel má snížit emise oxidu siřičitého a oxidů dusíku oproti starým čtyřem kotlům až o 75 procent a u tuhých látek asi o dvě třetiny. Do provozu má být uveden v červnu.

Skupina Gascontrol je českým výrobcem a dodavatelem technologií pro energetiku, strojírenství a stavebnictví. Zaměřuje se také na vývoj plynárenských a energetických zařízení a technologií na zpracování odpadů.

Do skupiny patří 27 firem, které zaměstnávají zhruba tisíc lidí. Roční obrat skupiny se pohybuje kolem 2,5 miliardy korun. Vlastníky mateřské společnosti Gascontrol jsou její zakladatelé Mieczyslaw Molenda a František Sasyn.