Společnost
22/02/2021 Petr Broulík

Hejtman: ​Očkování snižuje nákazu v domovech na nulu. Ještě ale musíme zatnout zuby

Sečteno k dnešnímu dni: Od začátku epidemie před rokem už hygienici zaevidovali v Moravskoslezském kraji téměř 132 tisíc lidí pozitivních na covid-19. Z toho 2 358 lidí v našem kraji s touto nemocí zemřelo.

Aktuálně je nemocných v Moravskoslezském kraji 8 447 lidí. „A tento počet stále mírně stoupá,“ oznámil dnes po odpoledním jednání krizového štábu Moravskoslezského kraje jeho šéf a hejtman Ivo Vondrák.

„Nicméně v daný okamžik je náš kraj na tom z pohledu České republiky jeden z nejlepších. Ovšem vir je zákeřný a britská nákaza teď postupuje od západu směrem na východ, takže lze očekávat, že dříve nebo později dojde k nám,“ řekl hejtman a dodal, že proto kraj hraje o čas především s očkováním.

Očkování snížilo nákazu v řadě krajských sociálních zařízení až na nulu

V současnosti moravskoslezští hygienici evidují ohniska nákazy především ve školách, hlavně v mateřských a základních.

„To komplikuje otevírání výuky, přestože se od 1. března připravuje přednostní očkování učitelů, o které jsem vedení státu žádal,“ řekl hejtman.

Jako dobrou zprávu bere, že díky očkování je v sociálních zařízeních kraje, například v domovech seniorů, od nákazy klid.

„Jednoznačně se projevuje pozitivní vliv očkování, snad jen v jediném zařízení jsou nějací nakažení. Všude jinde je pokles nemocných velmi zjevný, někde se to rovná nule,“ pochvaluje si Ivo Vondrák.

Informoval, že kraj poskytne data právě z domovů seniorů a sociálních zařízení kraje k výzkumu, který by podle představ členů krizového štábu mohla provádět zdravotní fakulta Ostravské univerzity.

„A ten by měl říci, jak vakcína funguje a nakolik jsou lidé chráněni před další infekcí. Máme obrovský počet cenných dat, naše sociální zařízení mohou posloužit jako určitá živá laboratoř,“ řekl hejtman.

Hejtman kritizoval chování lidí na horách a agresivitu vůči záchranářům

Pak ovšem opět vytkl části veřejnosti, že ignoruje protiepidemická opatření. „Je to úplně v rozporu s tím, co se v současnosti děje. Že dnes už z 65 procent útočí na lidi britská mutace viru, která je mnohem nakažlivější, zasahuje mladší ročníky a má u nemocných horší průběh.“

Hejtman už ani nechtěl rozebírat případ Vaňkův kopec, ale zmínil například problémy s veřejností na Pustevnách.

„Musela už tam zasahovat i naše policie. Lidé si tam změnili hory na místo, kde se mohou bavit ve smyslu konzumace alkoholu a porušování opatření. To je velmi nepříjemné. Narůstá také agresivita vůči záchranářům, ředitel záchranky dnes hovořil o dvou napadeních posádek záchranných vozů,“ řekl Ivo Vondrák.

„Chápu, že všichni už jsme z pandemie unaveni, ale řešením není agresivita a nedodržování opatření. Musíme ještě chvilku zatnout zuby a vydržet.“

Kraj drží krok v očkování s Prahou a jižní Moravou

V moravskoslezských nemocnicích podle něj zase narůstá obsazenost lůžek. „Problém je v tom, že mnohem rychleji narůstá počet pacientů s covid-19 na lůžkách jednotek intenzivní péče a s umělou plicní ventilací. Obsazenost se začíná velmi rychle blížit počtům, které jsme měli při vrcholu druhé vlny pandemie,“ popsal Ivo Vondrák.

Jako dobrou zprávu uvedl, že díky očkování výrazně v současnosti poklesla nemocnost personálu v nemocnicích.

Dokreslil, že Moravskoslezský kraj drží v proočkovanosti obyvatel třetí místo po Praze a Jihomoravském kraji. „Už jsme proočkovali 57 628 dávek vakcín. Zítra přijdou a od začátku března budou přicházet další dodávky vakcín, takže bychom mohli velmi rychle proočkovat seniory a lékaře.“

Vakcína Moderna má výpadek, do ordinací praktiků míří AstraZeneca

Upozornil však na to, že výpadek poznamená v příštích dnech přísun vakcíny Moderna, což zkomplikuje druhou fázi očkování u 610 klientů domovů a Moravskoslezský kraj bude muset toto „zadrhnutí“ dodávek Moderny řešit výměnou vakcíny mezi kraji.

Zcela novou věcí je podle hejtmana očkování u praktických lékařů, kteří začnou ve svých ordinacích očkovat vakcínou AstraZeneca.

„Dostanou ji do ordinací během tohoto týdne s potřebnými metodickými pokyny a od 1. března mohou začít s očkování svých klientů. Předpokládá se, že praktičtí lékaři by mohli naočkovat rychlostí deset lidí denně, což opět zvýší proočkování u nejrizikovějších skupin obyvatel,“ řekl hejtman.

Sdílejte článek