Nejnovější zprávy: ​Hněv, film o hornících, který výjimečně není z Ostravy Při střetu osobního a nákladního auta zemřel člověk

Politika

Hnutí STAN a Piráti sestavili v Karviné volební koalici

K sestavení společné kandidátky hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a Pirátské strany došlo před podzimní komunálními volbami v Karviné.

Petr Letocha a Zuzana Klusová na tiskové konferenci STAN a Pirátů v Karviné (Foto: Vladimír Pryček)

Lídrem bude předseda tamního hnutí STAN Petr Letocha. Za hlavní bod programu si obě politická uskupení dala zastavení odlivu obyvatel z města.

„Jsme přesvědčeni, že jak Starostové a nezávislí, tak Piráti v Karviné zastupují šikovné a pracovité lidi, kteří se chtějí aktivně podílet na rozvoji našeho města,“ uvedl kandidát na primátora Petr Letocha s tím, že prioritou společného programu je proměna Karviné v město plné nových a atraktivních příležitostí.

Platí to jak pro oblast pracovních míst a dostupnosti kvalitního bydlení, tak pro podporu začínajících, malých a středních firem či turistického ruchu v lokalitě tzv. Darkovského moře.

Statistiky totiž hovoří jasně. Za posledních deset let opustilo město více než 8 tisíc lidí. Zastavení jejich odlivu je výzva, se kterou si dosud nevěděla rady žádná z politických reprezentací Karviné.

„Na řešení problémů Karviné máme velmi podobný názor, proto jdeme do voleb společně. V zastupitelstvu určitě nechceme být pouze do počtu. Naopak věříme, že díky podpoře voličů budeme mít výrazný vliv na to, kam se bude město v dalších letech ubírat,“ doplnila předsedkyně Pirátské strany v Karviné Zuzana Klusová, která bude na druhém místě kandidátky.

Oba se dále shodují na tom, že městské vize, plány a hospodaření je třeba více otevřít občanům.

„Karviná si zaslouží originální a moderní projekty, kterými se změní zevnitř i navenek. Pro nás bude důležitý například participativní rozpočet, ve kterém lidé vyberou projekty, do kterých má město investovat. Zaměříme se však i na chytrá řešení,“ upozornil Petr Letocha, podle kterého to může být například mobilní aplikace informující o dění a životě v Karviné.

Pro naplnění společných cílů a očekávání voličů je důležité také téma transparentnosti. „Samozřejmostí je pro nás zavedení transparentního účtu města. Všichni také víme, že v rámci programu Restart budou do našeho regionu plynout poměrně velké finanční prostředky. Chceme se věnovat tomu, aby jejich použití bylo opravdu efektivní a pro Karvinou přínosné,“ zdůraznila Zuzana Klusová.

Hnutí STAN a Pirátská strana v Karviné se v rámci společného programu budou zabývat také rozšířením městského bytového fondu o startovací byty pro mladé rodiny, které často postrádají motivaci ve městě zůstat.

„Právě to bychom chtěli změnit. Podle nás je již na čase přestat Karvinou vnímat pouze jako hornické město,“ dodal Petr Letocha.