Společnost
23/09/2016 Jaroslav Baďura

Holič z Českého Těšína oslavil 103 let. Jako stoletý ještě stříhal kamarády

Dobrá nálada a umění se radovat z maličkosti. To je zřejmě základ dlouhověkosti. Dokládá to číslice 103, pod kterou se dnes podepsal do kroniky města Českého Těšína Jan Štec. Pan Štec je současně nejstarším občanem města.

Vždy galantní a elegantně oblečený muž, na nějž několik poválečných generací vzpomíná, jako na mistra nůžek a vedoucího zdejších komunálních služeb v oboru kadeřnictví.

Vždy byl aktivní, nejbližší kamarády stříhal ještě ve stovce, to si také ještě někdy zašel zazpívat do sboru v evangelickém kostele. Miluje sladké, nikdy nekouřil a téměř nepil alkohol.

K holičské profesi jej přivedl osud. Narodil se v Hamburgu pod jménem Hans Stec jako syn Němky a polského slévače z Ustroně. „Příjmení mi změnil úředník, kterému se zdálo málo české. Já si na něj za ta desetiletí stále nezvykl,“ uvádí Štec.

V devíti letech mu zemřela matka, pár let poté otec. Jako dvanáctiletý přijel sám vlakem s mladší sestrou z Hamburgu do Těšína. Sirot se ujala teta z Ustroně, jejíž manžel zde vedl holičství. Ačkoliv mladík tehdy pomýšlel i na studia, strýc rozhodl, že půjde v jeho šlépějích.

Jan Štec se sestrou po příjezdu z Německa do Ustroni. Foto: Archiv Jana Štece

Život jej stále neomrzel. „Tak do sto pěti let bych chtěl vydržet,“ říká. Jeho dcera potvrzuje, že si v životě, i když jej měl těžký, dovedl vždy najít pozitivní věci a umí se radovat z maličkostí.

K narozeninám panu Štecovi tradičně přijdou popřát, kromě rodiny, i zástupci městského úřadu a nejbližší kamarád, první porevoluční starosta Bohumil Muroň, který je o deset let mladší. S místostarostkou Gabrielou Hřebačkovou, která je zdatnou lingvistkou, si vždy dobře poklábosí německy.

Sdílejte článek