Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Auto

Horní Bečva získala dvě rychlodobíjecí stanice pro elektroauta

​Cestování elektromobilem po Zlínském kraji, na Slovensko nebo za poznáváním Beskyd je zase o něco jednodušší díky dvojici nových veřejných rychlodobíjecích stanic zprovozněných v Horní Bečvě.

Foto: ČEZ

Stojany ABB, které umí doplnit baterie většiny e-aut v řádu desítek minut, vznikly díky spolupráci ČEZ a obce, upřesnil mluvčí energetiků Vladislav Sobol.

Síť dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily čítající dnes více než 260 stojanů se za poslední dva roky svým rozsahem zdvojnásobila a je srovnatelná s většími řetězci klasických čerpacích stanic.

Dvojice stanic umístěná u prodejny COOP Jednota umožní dobití většiny kapacity baterií všech typů a značek elektromobilů v řádu desítek minut.

„Věříme v udržitelnou budoucnost, a proto vedle projektů energetických úspor realizovaných v minulosti na některých obecních objektech vidíme velký potenciál i v podpoře čisté mobility. Rádi u nás přivítáme řidiče elektrických aut při jejich cestách přes Beskydy nebo za rekreací,“ říká Rudolf Bernát, starosta obce Horní Bečva.

Rychlodobíjecí stanice, jako jsou ty na Horní Bečvě, dnes tvoří 80 % sítě ČEZ. Řidičům e-aut garantuje ČEZ odběr skutečně bezemisní energie – a to díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů operátora trhu OTE.

„Kromě velkých měst a hlavních tahů systematicky pokrýváme dobíjecí infrastrukturou i lokality se zajímavým potenciálem, např. v turisticky exponovaných oblastech. Věříme, že právě tímto způsobem přesvědčíme zájemce o pořízení elektrických aut, že svým novým vozem mohou bez obav cestovat skutečně po celém území České republiky,“ doplňuje Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

Na území Zlínského kraje dnes ČEZ provozuje 10 veřejných stanic pro dobíjení elektrických aut, z toho 8 rychlodobíjecích. Vedle krajské metropole Zlína je řidiči najdou ve Valašském Meziříčí, a právě na Horní Bečvě.

V sousedním Moravskoslezském kraji je k dispozici 33 stojanů ČEZ, z toho 21 rychlodobíjecích. Olomoucký kraj je momentálně osazen 14 stojany ČEZ, z toho je 12 rychlodobíjecích.

Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ, největší svého druhu v České republice, začala vznikat v roce 2012. Od té doby se ze zelených stojanů s logem ČEZ stal jeden ze symbolů této formy ekologické dopravy.

Každá z 260 stanic představuje dva dobíjecí body, takže v síti ČEZ může v jednom okamžiku dobíjet baterie až 500 elektromobilů. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti činí více než 17 tisíc kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 50tisícového města.

Do pěti let chce ČEZ celkový výkon stanic v síti ztrojnásobit na 50 tisíc kW. Rychlodobíjecí stojan ABB je vybavený DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS o výkonu až 50 kW. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také AC nabíjení s konektorem Mennekes umožňujícím nabíjení o výkonu až do 22 kW s dobitím větší části baterie do 2 hodin.

Při využívání celé sítě dobíjecích stanic ČEZ se uživatel před dobíjením identifikuje zákaznickou RFID kartou. Řidičům e-aut ale také stačí mít staženou letos spuštěnou aplikaci FUTUR/E/GO, která spolu s webovým rozhraním (tzv. Driver portál) umožňuje pohodlnou správu jejich účtů.

Zákazníci ČEZ mají na výběr z více tarifů. Tři tarify obsahují „předplacenou“ složku, která zákazníkovi zajišťuje nižší cenu za kWh dobité energie. Čtvrtý tarif „Pay as you go“ je určen pro zákazníky, kteří se nechtějí nijak vázat a platí skutečně jen za odběr v daném měsíci.

V nabídce je samozřejmě i dobíjení pro neregistrované zákazníky, kteří platí za každé jednorázové dobíjení. Více na https://www.elektromobilita.cz/cs/jak-se-stat-zakaznikem.

Skupina ČEZ je v rozvoji elektromobility aktivní od roku 2009. Primární aktivitou bylo od samého začátku budování a provoz veřejných dobíjecích stanic. Dnes jde o záběr mnohem širší, zahrnující obsluhu zákazníků ze segmentu retail (ČEZ Prodej) i servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů (ČEZ ESCO).

Skupina ČEZ tak např. zajišťuje návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení.

Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech.

Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html.