Nejnovější zprávy: Od počítače do slévárny. Mladý pár vyrábí unikátní litinové nádobí Ochutnejte regionální produkty, vyzkoušejte tradiční řemesla. Do Ostravy míří Moravskoslezský jarmark

Společnost

Hotovo. OKD dnes vyveze symbolický poslední vozík černého uhlí z Dolu Darkov

​​Těžební společnost OKD dnes vyveze symbolický poslední vozík černého uhlí z karvinského Dolu Darkov.

Foto: OKD

Firma doly postupně zavírá a utlumuje těžbu, protože se nevyplatí. Kromě Darkova tento týden ukončí provoz ještě v dalším karvinském Dole ČSA.

Zaměstnance z utlumovaných dolů postupně přebírá státní podnik Diamo. Už od 1. ledna převzal od OKD 749 zaměstnanců spolu s utlumovanými doly Lazy, Dukla, Staříč a Frenštát.

Nechal si 200 lidí pro útlumové práce a zahlazování následků dolování, ostatní pracovníci z podniku odešli. Nyní z OKD přejde do Diama 1770 zaměstnanců, z nichž v podniku zůstane 493.

Před 30 lety v OKD pracovalo více než 100.000 lidí. Po zavírání neefektivních provozů po roce 1989 měl v polovině 90. let minulého století podnik 50.000 zaměstnanců.

Před deseti lety v dolech pracovalo ještě zhruba 17.000 lidí, na konci roku 2018 přes 9000. Od března bude mít firma už jen okolo 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků a v provozu budou už jen doly ČSM-sever a ČSM-jih.

Podle dřívějších informací by v posledních dolech OKD měla těžba skončit v příštím roce. Náklady na útlum dolů OKD do roku 2035 mají dosáhnout zhruba 15,6 miliardy korun.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Před několika lety firma skončila v úpadku a od roku 2018 je jejím majitelem prostřednictvím své společnosti Prisko stát.