Houbařská sezona skončila. Byla mizerná, říká odborník
Houbařská sezona v Moravskoslezském kraji končí. Byla velmi chudá. V lesích se nyní dají nalézt většinou už jen klasické podzimní houby - čirůvky. Především jde o čirůvku fialovou či čirůvku dvoubarvou, řekl mykolog Michal Graca, který už několik let v Ostravském muzeu provozuje mykologickou poradnu.
„Letošní rok byl na houby velice slabý. Na vině je především dlouhodobé sucho. V poradně jsme nezaznamenali nic zajímavého. Přes léto k nám lidé nosili hlavně žampiony. Nyní na podzim pak klasické podzimní houby. Objevovaly se václavky a čechratka podvinutá,“ uvedl Graca.
„Když to srovnám s loňskou sezonou, bylo to nyní o hodně horší. Loni to bylo daleko lepší jak množstvím, tak i rozmanitostí druhů,“ řekl. Milovníky hub a houbaření už v lesích příliš radosti nečeká. „Předpokládám, že první silnější mrazy přijdou u nás do dvou týdnů. Poradnu jsme už uzavřeli, pokud mrazy nepřijdou, za dva týdny k nám lidé mohou zase přijít,“ uvedl.
Stále podle něj rostou například jedlé druhy čirůvky. Pozor si lide musejí dávat hlavně při sbírání čirůvky fialové. Ta je sice jedlá, syrové či nedostatečně tepelně upravené plodnice jsou však jedovaté a mohou způsobit hemolýzu. Toxiny rozkládající červené krvinky se tepelnou úpravou zničí. Vařené plodnice jsou neškodné.
I když houbaře v lesích moc radosti nečeká, mohou se v Ostravském muzeu inspirovat pro příští rok. Mykologická poradna Ostravského muzea pro veřejnost připravila cyklus přednášek s houbařskou tematikou. Přednášky se uskuteční v listopadu a začátkem prosince vždy v pondělí v 17:00. První bude v pondělí 9. listopadu věnována využití hub v kuchyni. V dalších termínech se zájemci budou moci seznámit se suchohřiby, ve dvou přednáškách s čirůvkami.