Byznys
09/03/2023

HR trendy Kamily Markové. Najměte si náboráře!

Často od malých a středních firem slyším, že potřebují nového zaměstnance, ale nemají čas věnovat se náboru. Větší firmy zase nabírají ve velkém a jejich tým na to v danou chvíli nestačí.

Teprve na schůzce rozlouskneme, co skutečně potřebují. Mnohdy to není externí pomoc s náborem, ale interní podpora.

Pracovní a personální agentury už dnes nehasí jen sezónní špičky dočasným přidělením agenturních zaměstnanců nebo zprostředkováním nového pracovníka. Trendem se stává najímání profesionálních náborářů a personalistů pro vlastní potřeby firmy.

Firmám taková „vypůjčka“ umožňuje rychle začít řešit konkrétní a specifické potřeby v oblasti lidských zdrojů, a to jednorázově, opakovaně i dlouhodobě. Na rozdíl od běžných agenturních služeb se zkušený náborář napasuje na míru tomu, co společnost zrovna potřebuje.

Funguje to docela jednoduše. Do firmy přijde zkušený náborář nebo personalista a stane se její součástí. Osvojí si procesy a začne spolupracovat na partnerské bázi. Jeho úkolem bude to, co firma právě potřebuje. Ať už je to nábor nového zaměstnance, rozšíření kapacity interního HR oddělení nebo čerstvý pohled na dosavadní způsob náboru a využívané možnosti. Celá služba je velmi variabilní a odráží kompletní řešení v potřebném rozsahu.

Výsledkem není jen zajištění a pokrytí náborových potřeb, ale také to, co ve firmě po pracovníkovi zůstane. Od dokonale zpracovaných inzerátů přes optimalizované procesy po inovativní podněty pro budoucí fungování. Profesionálně zajištěný náborový proces navíc vytváří pozitivní image firmy jako zaměstnavatele. A to je status, který dnes potřebují skoro všichni.

Nejčastěji si profesionály najímají menší firmy, které zatím nevytváří prostor pro vlastního HR pracovníka. Najatý profesionál se pak věnuje činnostem, které by jinak management dělal sám. Firma kromě časové úspory, kterou investuje do rozvoje podnikání, získá sjednocený náborový proces, zpracované podklady z osobních pohovorů k individuálnímu posouzení a zajistí průběžnou informovanost všech účastníků výběrového řízení.

Setkala jsem se ale i se zahraniční firmou, která expanduje a obsazuje pozice pro novou pobočku v Česku, nebo se společností s akutní potřebou většího náboru kvůli novému projektu a sezóně. Vlastní HR tým rozšířili o dočasnou výpomoc a navýšená kapacita se pak efektivně promítla do náborových výsledků.

Čím rychleji se mění svět, tím flexibilnější musí být firmy v oblasti lidských zdrojů. A právě otevřenost vůči aktuálním trendům přináší příležitosti pro rychlejší růst jen s minimem operativy.

Sdílejte článek