Komentáře
06/07/2024 Kamila Marková

HR trendy Kamily Markové. Trh práce v Moravskoslezském kraji

Grafika: Magazín PATRIOT

První půlku roku 2024 máme za sebou a nabízí se příležitost si jej zhodnotit v rámci stavu trhu práce v Moravskoslezském kraji.

Ráda bych s Vámi nasdílela situace, data, ale i dojmy z mého praktického fungování na trhu. Jelikož mám možnost dění sledovat z větší perspektivy, poskytnu svůj pohled - nicméně, jakákoliv souvislost s reálnými firmami je čistě náhodná a uvedená sdělení nereflektují dění ve 100 % firem.

Leden

Pracovní trh se probouzí. Dohodáři, se kterými v důsledku nové legislativy nebyly mnohdy obnoveny dohody konané mimo pracovní poměr, se dostávají na trh a hledají nové působiště. Firmy mají zjednodušený nábor, a tak je celý náborový proces značně zkrácen a trh zase usíná.

Únor

Firmy mají náborové plány pro rok 2024 a ty jsou velmi optimistické. Náborový index se v rámci Moravskoslezského kraje zvedá oproti loňským 23 % na 35 %. U dotázaných 32 firem významných pro určování trendů na pracovním trhu v MSK 41 % potvrdilo, že letosx v počtu svých zaměstnanců poroste a jen 6 % z nich plánuje úbytek. Vypadá to, že nás čeká zajímavé období.

Březen

Nastává nejospalejší měsíc prvního půlroku. Trh stagnuje na obou stranách. Firmy ve velkém po nových zaměstnancích neprahnou. Nejvíce nástupů mají za sebou a další domluvené před sebou. Také uchazeči nejsou příliš aktivní. Jejich motivace reagovat na inzerát se výrazně snižuje za předpokladu, že je zaujme jen jedna otevřená pozice. Uchazeči začínají být profesní změně otevřenější, pokud je zaujme vícero nabídek, na které mohou reagovat. V tomto období tomu tak ovšem není.

Duben

Do firem nastupují zaměstnanci na pozice, které se z důvodu přetlaku poptávky na trhu nepodařilo obsadit na konci předchozího roku a nábor se přelil do prvních měsíců tohoto roku. Firmy tedy revidují potřeby a ověřují, zda je budou zrcadlit i vůči pracovnímu trhu. Čím dál častěji firmy vyčkávají a nábor otevírají se zpožděním.

Květen

Kolečka náboru se začínají pomalu roztáčet. Především v malých a středních firmách, které jsou v tomto ohledu flexibilnější než firmy velké. Díky tomu, že velká konkurence ještě spí, zvyšuje se jejich šance na úspěšný nábor a snižuje se riziko, že vybraný zaměstnanec sáhne po jiné pracovní nabídce. Zajímaví kandidáti se tedy snadno v tomto období uchytí a malé a střední firmy mají nábor rychle uzavřen.

Červen

Pracovní trh se začíná hýbat na všech frontách. I velké firmy jsou už připravené a začínají do náboru promítat aktuální i budoucí potřeby. Především letní období je velkým tématem. Velké firmy chtějí být do celozávodní dovolené stabilizované a dobře vědí, že s příchodem letních prázdnin se aktivita potenciálních kandidátů sníží na miminum. Potřeba připravenosti na dovolené, výkyvy v objednávkách a výrobě a zajištění klíčových pozic se výrazně promítá do poptávky.

Letošní první půlrok byl trošku jiný, než tomu bylo v minulých letech. Firmy jsou opatrnější a uchazeči na trhu méně aktivnější. Pozice jsou v nadprůměrné míře obsazovány především díky aktivnímu headhuntingu a pasivní způsob přes inzerci má čím dál menší účinnost.

Odpovědi na otázku, jak to bude vypadat s náborem ve druhé půlce roku, můžeme hledat v křišťálové kouli. Jedním ze scénářů je, že trh bude dobíhat pasivitu z první části roku. Nebo je také možné, že trh bude ve stávajícím trendu pokračovat a výraznější aktivity se dočkáme až na konci tohoto roku, případně v roce 2025.

Ať už to u Vás bylo nebo bude jakkoliv, nezapomínejte nábor řešit s předstihem a aktivně.

Autorka je HR manažerka

Sdílejte článek