Společnost
24/01/2018 ČTK

Hromadná doprava bude levnější pro studenty, lidé z okolí si připlatí

V Ostravském dopravním integrovaném systému ODIS, který zasahuje prakticky na celé území Moravskoslezského kraje, začnou od 1. února platit nové ceny jízdného.

Ceny většiny jízdenek se nezmění, méně budou moci platit studenti, naopak mírně si připlatí cestující z většiny míst mimo Ostravu. Vyplývá to z informací, které poskytla společnost Koordinátor ODIS, jež v kraji řídí systém hromadné dopravy.

Pro studenty ve věku od 15 do 26 let například zlevní pětiměsíční celoostravská jízdenka na úroveň jízdenky pro žáky do 15 let, tedy z 879 na 553 korun.

Podnik rovněž zavádí pro žáky a studenty novou dvanáctiměsíční jízdenku. Bude stát 1106 korun, což je stejně jako dvě pětiměsíční jízdenky, dva měsíce tedy studenti budou mít zdarma. Dvanáctiměsíční jízdenku bude možné koupit vždy na pevně stanovené období od 1. září do 31. srpna následujícího roku.

Aby tuto výhodu mohli žáci a studenti využít už o letošních letních prázdninách, budou si od února moci koupit místo pětiměsíční za stejnou cenu sedmiměsíční jízdenku s prodlouženou platností do 31. srpna.

Aby podnik omezil problémy, které nastávaly vždy na začátku školního roku, nebudou nově muset studenti dokládat potvrzení o studiu každý rok, ale až o svých 18. narozeninách.

V tarifních zónách Region a XXL se ve všech kategoriích zvýší cena jízdného o 2,13 procenta. Například u třicetidenního obyčejného jízdného se tak cena zvýší z 235 na 240 korun.

V kategorii přenosných jízdenek budou nově k dispozici i jízdenky na 180 a 365 dní. Podle společnosti KODIS by to mělo usnadnit nákupy zejména firmám.

KODIS zruší dokupované jízdenky pro spolucestující s dobou platnosti 30 a 60 minut. Místo nich budou nové jízdenky s dobou platnosti 45 minut za cenu 20 korun, což je původní cena půlhodinové jízdenky. Stejná jízdenka bude platit i pro bankovní karty.

Do ODIS je zapojeno 11 dopravců. Jde o dopravní podniky v Ostravě a Opavě, autobusové dopravce Arriva Morava, TQM-holding, Osoblažská dopravní společnost a ČSAD Frýdek-Místek, Havířov, Karviná a Vsetín a železniční dopravce České dráhy a GW Train Regio.

Sdílejte článek