Nejnovější zprávy: Je to borec! Štěpán Kozub vyprodal O2 arenu, přidal další termín Průšvih, aneb když ve sklepě doutná 30 metráků uhlí. Hasiči jej museli vysát ven!

Společnost

Hrůza v paneláku. V opuštěném bytě se to hemžilo hady a pavouky

​Zápach, který byl cítit z jednoho bytu v Havířově, a obava o život jeho obyvatele, který zde již delší dobu nebyl viděn, vedla letos v březnu sousedy k přivolání policie. Všechno ale bylo nakonec jinak.

Foto: se souhlasem Policie ČR

Policisté za asistence hasičů vstoupili do bytu, v jehož místnostech v plastových přepravkách nalezli hady a další drobné živočichy.

„Více než desítka plazů, přičemž jeden z nich byl jedovatý, několik hlodavců a pavouků byli chování v naprosto nevyhovujících podmínkách,“ uvedla policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Jeden dospělý had a dvě mláďata tyto podmínky nepřežili. V plastových krabicích neměli vytvořené dostatečné podmínky odpovídající jejich životním potřebám - nebyly přizpůsobeny jejich velikosti, v mnohých chyběla podestýlka nebo byla promísena s již hnijícím trusem a hadími svlečkami. Chovaní plazi neměli přístup k vodě, nebylo zajištěno vyhřívání přepravek. V naprosto nevyhovujících podmínkách byli chováni také potkani a pavouci.

Zvířata byla dehydrovaná, apatická a zjevně jevila známky vyčerpání, což potvrdil také přivolaný herpetolog, který přeživším hadům zajistil přiměřené umístění. Do odborné péče byli předání i pavouci, hlodavci však byli v tak vážné stavu, že museli být veterinářem utraceni.

Nájemce bytu policistům řekl, že některá zvířata byla jeho vlastí a některá chtěl darovat kamarádům. Doznal, že pro chov jedovatého jedince neměl potřebné povolení, neměl však dojem, že by se o zvířata nedostatečně staral.

„Vyžádané posudky odborníků ovšem hovořily o opaku. Potvrdily prvotní závěry herpetologa i veterináře, že všechna zvířata žila v naprosto nevyhovujících podmínkách, které byly následnou příčinou špatného zdravotního stavu vedoucího v některých případech k eutanazii či úhynu,“ řekla Vlčková.

Karvinští kriminalisté pětadvacetiletého muže obvinili ze spáchání zločinu týrání zvířat, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.