Nejnovější zprávy: Důl Darkov kvůli pandemii přestal těžit, nouzový stav kraj nevyhlásil Pasažéři přežili bez zranění pád drátů vysokého napětí na auto. Nehoda zablokovala provoz

Společnost

Hry, sms, hovory. Řidičů s telefonem přibývá, online hru hrál před smrtí i řidič kamionu

​Za první pololetí letošního roku moravskoslezská policie přistihla víc jak 7800 řidičů s mobilním telefonem v ruce.

Ilustrační foto: Archiv

Loni bylo takových přestupků výrazně méně, za celý rok téměř 6900. Řidiči telefonují, píšou SMS zprávy či hrají hry. Policisté jsou proto pro přísnější postih.

Telefon totiž způsobí podle jejich odhadů pětinásobně více nehod než jiné faktory. Vinou mobilních telefonů často lidé na silnicích i umírají. Novinářům to dnes řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

"Jen za první pololetí letošního roku už evidujeme 7840 řidičů přistižených s mobilem v ruce. Na konci roku tak můžeme být až na počtu 20.000 přestupků. To už jsou vážně vysoká čísla," uvedl Kužel. Podle něj přitom stačí jen vteřina nepozornosti a může se stát nehoda.

Hraní hry na mobilním telefonu byla podle policie s největší pravděpodobností i příčinou květnové srážky kamionu a vozu odtahové služby na dálnici D1 nedaleko Klimkovic.

Zemřel při ní jednatřicetiletý řidič kamionu. "Nedával pozor, nevěnoval se řízení. V kabině kamionu jsme našli mobilní telefon se spuštěnou online hrou," uvedl Kužel.

Používání mobilních telefonů za volantem je podle něj problém celostátní. "Myslím, že přichází doba, kdy budou přijaty přísnější postihy za takové přestupky. Policie už apeluje na ministerstvo dopravy i zákonodárce," řekl Kužel.

Nyní řidiči přistiženému s mobilem v ruce hrozí pokuta maximálně 1000 korun a dva body. O kolik přísnější by postih měl být nechtěl Kužel spekulovat.

"Nejsem poslanec. podle mého názoru by měl být ale přísný natolik, aby se řidič bál takový přestupek udělat. Aby se mu to nevyplatilo," řekl.