Gastronomie
03/06/2024 Jaroslav Baďura

​Hukvaldská Kavárna Fara znovu otevře. Převzali ji majitelé restaurace U námořníka

Foto: Kateřina Eliášová

Manželé Kateřina a Petr Eliášovi, kteří už přes čtvrt století v Hukvaldech provozují úspěšnou restauraci U námořníka, ke které patří už deset let také penzion, znovu v obci otevřou bývalou Kavárnu Fara - nově pod názvem U námořníka na Faře.

Kavárnu Fara v Hukvaldech provozovali majitelé úspěšné pražírny kávy Father’s manželé Kvasničkovi, ale na konci loňského srpna ji uzavřeli.

Manželé Eliášovi mají kavárnu jen několik desítek metrů od své restaurace a denně jezdili okolo oznámení, že kavárna je volná. “No, a jednou jsme takhle doma seděli, koukali na sebe a řekli si: jdeme se tam podívat,” směje se Petr Eliáš.

Samotná kavárna není velká, ale patří k ní dvě patra nad ní a krásná zahrada - to všechno nakonec rozhodlo, že Eliášovi, už tak vytížení prací v restauraci a penzionu, na nabídku majitele budovy, kterým je Biskupství, kývli. “Jsme asi blázni, ale bereme to taky jako nový impuls,” přiznává Kateřina Eliášová.

Foto: Kateřina Eliášová

Majitelé pražírny Father’s si ve své kavárně zakládali na výběrové kávě, noví provozovatelé to chtějí jinak. “Nebude to, jak je dnes všude populární, hipsterská kavárna, chceme jít cestou pěkné kavárny s dobrou kávou a dobrým domácím koláčem, štrůdlem,” říká Petr Eliáš. “Já nemám nic proti vymazleným designovým zákuskům za tři stovky, ale kde dnes dostanete dobrou domácí bábovku nebo bublaninu s čerstvým ovocem?”

Jak bude fungovat spolupráce kavárny s restaurací? “U námořníka si budeme některé věci pro kavárnu chystat, určitě využijeme zázemí, ale i personál, protože je ho málo. Kdyby někdo šikovný chtěl, tak v kavárně pro něj máme místo,” říká Kateřina Eliášová.

Zatímco restaurace U námořníka proslula svým grilem a vůbec kvalitní a poctivou kuchyní, kavárna bude fungovat, pokud jde o jídlo, spíše jako bistro. “Sezónní věci, možná nějaká polévka, obložené chleby,” říká Petr Eliáš.

Nové provozovatele teď čeká vybavování kavárny a pater nad ní, kde by mohly být stylové apartmány s nádherným výhledem po okolí nebo také prostor pro nejrůznější setkání a třeba i pro cvičení jógy, kterou si Eliášovi zamilovali. “Tohle všechno ještě ladíme,” říká Kateřina Eliášová, ale moc času na přípravy už nemá, protože na přelomu července a srpna by už nová kavárna U námořníka na Faře měla být v provozu.

Sdílejte článek