Společnost
14/03/2016 ČTK

Hygiena prověřila školní jídelníčky. Verdikt rodiče asi nepotěší

Jídelníčky ve školských zařízeních Moravskoslezského kraje jsou spíše kvalitní, přesto stále mají některé nedostatky.

Vyplývá to z loňského šetření krajských hygieniků, kteří se zaměřili na hodnocení kvality a pestrosti stravy v mateřských, základních a středních školách v regionu, řekla dnes ředitelka odboru hygieny dětí a mládeže Michaela Pavelková.

Inspektoři zkoumali 59 jídelníčků školních jídelen – 41 v mateřských školách, 15 jídelníčků základních škol a tři ve školách středních. Hygienici se zaměřovali na četnost jednotlivých druhů podávaných potravin. Zjišťovali, jestli jsou jídelníčky výživově vyvážené a zda kvůli upřednostňování některých pokrmů nejsou opomíjeny jiné.

Většina jídelníčků byla hodnocena jako velmi dobré (58 procent) nebo dobré (32 procent). Zhruba osm procent jídelníčků hygienici ohodnotili jako výborné, naopak dvě procenta měla podle jejich mínění nízkou úroveň.

„Školní jídelny nejčastěji dostaly pochvalu za dodržení frekvence zeleninových polévek, za dostatek tepelně opracované zeleniny, za zařazení houskových knedlíků, které nepřekročilo doporučenou frekvenci, ale také za pravidelné zařazování nových, netradičních pokrmů či méně známých pokrmů,“ uvedla Pavelková.

Nejčastějším nedostatkem jídelníčků u mateřských škol je podle hygieniků nízká pestrost příloh, časté zařazování uzenin či malé využití regionálních pokrmů. „Překvapivé bylo zjištění, že většina mateřských škol nevyužívá obilné kaše a do jídelníčku ke svačinám či přesnídávkám tyto nezařazuje vůbec nebo výjimečně,“ podotkla Pavelková.

V jídelníčcích pro žáky základních škol byly zjištěny nedostatky zejména v častém zařazování uzenin, v nadměrném množství vepřového masa či v nevhodné kombinaci jídel.

„Z hodnocení jídelníčků také vyplynulo, že v řadě školních jídelen je nedostatečná nabídka a pestrost nápojů. Jen výjimečně jsou zařazovány nápoje nesladké, voda či voda ochucená bylinkami, ovocem, okurkou, bylinné čaje a podobně. Ve dvou případech byla dětem v mateřské škole podávána dokonce cola,“ podotkla Pavelková. Dodala, že na kvalitu a hodnocení jídelníčků ve školách se hygienici zaměří i v letošním roce.

Sdílejte článek