Sport
30/11/2024 Petr Sobol

HypeOxy! Speciální fitness centrum vás připraví i na Himaláje

Foto: se souhlasem HypeOxy

V Ostravě neustále vznikají nová fitness centra. Už jste ale slyšeli o HypeOxy? To je svým zaměřením unikátní v celé republice.

Ostravské hypoxické centrum HypeOxy se nachází v ulici Důlní, v bezprostřední blízkosti Karoliny. Jedná se o speciální fitness centrum, v němž dochází ke simulaci podmínek vyšší nadmořské výšky, které jsou následně využívány při cvičení. „Ve vyšších nadmořských výškách je totiž nižší množství kyslíku ve vzduchu, což vede ke stavu takzvané hypoxie. Tento stav má na tělo celou řadu vlivů, díky kterým pomáháme klientům nejen ve sportovních výkonech, ale také například při hubnutí nebo rehabilitaci po úrazech,“ řekl Ondřej Pavlica, který HypeOxy provozuje.

Jak celý nápad na otevření HypeOxy vznikl?

Nápad na otevření přišel v únoru loňského roku. Kamarád mi tehdy zavolal s tím, jestli bych s ním nezkusil vylézt nejvyšší americkou horu Aconcaqua. Já souhlasil. Ale také jsem věděl, že vysoké nadmořské výšky špatně snáším, takže jsem začal hledat nějaké řešení. Díky tomu jsem přišel na hypoxické generátory, tedy stroje, které skrze filtry umí vytvořit nižší koncentraci kyslíku ve vzduchu tak, jak je to ve vysokých horách.

Co následovalo?

Po prvotním nadšení z nalezení řešení rychle dorazilo zklamání, protože jsem nejen v Ostravě, ale ani v celé republice, nenašel žádné tréninkové centrum. Takže vznikl samozřejmě nápad, že bych si generátor pořídil domů. Nicméně poté, co jsem se začal věnovat studiím zkoumajících hypoxii, jsem zjistil, že se ten stav nevyužívá jen pro adaptaci horolezců na vysokohorské expedice, ale že jej díky jeho kardiovaskulárním výhodám využívají i profesionální sportovci při tréninkových kempech - klasickým příkladem jsou cyklistické či běžecké kempy v Alpách. Zároveň snižuje hladinu hormonu ghrelin, který bývá označován jako hormon hladu, díky čemuž se dá hypoxie využít i pro redukci váhy. Tohle zjištění ve mně odstartovalo nápad, že by toho mohlo chtít využít více lidí než jen já. Ale nevěděl jsem, jak vést sportovní zařízení. Zašel jsem proto za svými budoucími společníky, kteří už v té době řadu let vedli fitness centrum a dohodli jsme se na tom, že hypoxické centrum otevřeme společně.

Otevřeli jste v listopadu. Jste jediní v republice?

Čistě hypoxické sportovní centrum pro veřejnost u nás zatím není, ten trend k nám ještě nedorazil. Nicméně dnes existuje již několik soukromých zařízení, ve svých prostorách udělalo malou hypoxickou komoru také pár veřejných fitness center.

A co zahraničí, tam už jsou podobné projekty běžné?

Zatím ani v zahraničí moc případů k inspiraci není. Asi nejzajímavější je velké centrum v Polsku, zhruba hodinu a půl cesty od Ostravy. Jedná se mimo jiné o největší hypoxické centrum v Evropě, kde umí vytvářet nižší úroveň hladiny kyslíku nejen ve specializované místnosti, ale také ve velkých prostorech tamního fitness centra. Lidé tam tak i při silovém tréninku mohou být v hypoxickém prostředí. Co mě ale inspirovalo nejvíce, byly zahraniční špičkové fotbalové nebo hokejové kluby, které tento typ tréninku mají jako součást běžné přípravy a disponují vlastními soukromými hypoxickými centry.

Můžete popsat, co všechno nabízíte?

V současnosti nabízíme zejména možnost pobytu v hypoxickém prostředí kombinovaném s různými cvičebními metodami. Lidé za námi chodí zvedat výkonnost, připravovat se na vysoké hory, ale v poslední době k nám začínají chodit i hubnout nebo rehabilitovat po zranění. Hypoxie má dnes již studiemi ověřený vliv na hodnoty krevního obrazu, zvyšuje produkci hormonu erytropoetin zodpovědného za produkci červených krvinek, také zlepšuje mitochondriální funkce, má vazodilatační účinky - pomáhá rozšiřovat cévy, zvyšuje hodnoty aerobní kapacity a VO2 max, zrychluje metabolismus, pomáhá snižovat klidovou tepovou frekvenci a existují již i studie, z nichž se hypoxický trénink jeví jako zajímavá alternativa k prevenci i léčbě civilizačních onemocnění. Cvičení v našem centru má tak poměrně široký záběr potenciálních výhod.


Foto: se souhlasem HypeOxy

Jak to vypadá, když k vám člověk přijde prvně?

Když k nám klient dorazí a chce s cvičením začít, tak s ním nejprve provedeme zátěžový test, který nám ukáže úroveň genetické adaptace na sníženou hladinu kyslíku. Podle toho jsme pak schopní vytvořit i tréninkový plán. Lidově řečeno zjistíme, jak člověk jinou úroveň kyslíku zvládá a vytvoříme podle toho tréninkový plán tak, aby se posunul směrem, kterým chce.

Poskytujete tři možnosti cvičení – stay, bike a run. Můžete je rozebrat? Pro koho jsou vhodné?

Pracujeme s hypoxií jako s prostředím, ve které může každý cvičit dle své preference. Náročnost je tak spíš než strojem definovaná koncentrací kyslíku ve vzduchu, ve kterém se náš klient nachází. V rámci daného prostředí pak u nás může klient buď jezdit na profesionálním cyklotrenažeru, nebo běhat či chodit na páse, který je pro účely našich horolezců vybaven možností extrémnějšího sklonu.

Pokud chce pouze využívat aktivační hypoxické procesy, tak může jen sedět na křesle a dýchat upravený vzduch, zatímco si bude třeba číst nebo pracovat na notebooku. Kolo a pás často využívají začínající i pokročilí sportovci. Na křesle u nás začínají „v nižších výškách“ obéznější klienti, nebo „ve vyšších výškách“ horolezci připravující se na vysokohorské výstupy. Naši cílovou klientelou je tedy opravdu široké spektrum populace.

Lidé u vás mohou ale také přespat ve stanu…

Přespávání v hypoxickém stanu si u nás nachází svou klientelu. Jedná se o speciální stan, do kterého přivádíme generátorem vzduch z požadované nadmořské výšky, a ve kterém klient spí. Každý si musí donést svou karimatku i spacák, v podstatě to celkově simuluje situaci, kterou člověk zažívá v základních nebo výškových táborech horských masivů.

Důvodem takového ne úplně pohodlného spaní je aklimatizace. Dalo by se říct, že se jedná o nejefektivnější formu přípravy pro výkon ve vyšších nadmořských výškách. Člověk je po delší dobu vystaven prostředí s nízkým obsahem kyslíku, díky čemuž se začnou rychleji spouštět aklimatizační procesy a adaptace na nadmořskou výšku. Tento typ „tréninku“ u nás zatím využívají jen horolezci mířící do výšek nad 5000 metrů, nicméně už připravujeme speciální nastavení i pro milovníky Alp nebo skyrunningu. Celá řada sportovců je totiž často postihnuta ztrátou výkonu, když se dostanou přes hranici 2500 až 3000 metrů nad mořem. A my tohle dokážeme odbourávat.

Kdo tvoří vaši klientelu? Sportovci? Turisté? Hobíci?

Určitě je to mix od hobíků až po zapálené sportovce. Aktuálně jsou naší klientelou ve většině lidé se zaměřením na hory nebo cyklistiku. Konkrétně se jedná o horolezce, trailové běžce a silniční cyklisty. Dělá mi radost, že jsme takovou malou, v uvozovkách továrnou na sny. Zejména u horolezců nám rukama prošla klientela, která už zkoušela neúspěšně dobýt nějakou vysokou horu, a my jsme pro ně byli novým impulzem, jak zlepšit přípravu a vrátit se na místo neúspěchu silnější. A zatím jsme naprosto drtivé většině lidí pomohli ten sen splnit. Jako příklad mohu uvést nejvyšší africkou horu Kilimandžáro, nejvyšší americký vrchol Aconcagua, nebo třeba osmou nejvyšší horu světa, himálajskou osmitisícovku Manaslu. Naše aktivity teď ale budou hodně směřovat k populaci, která chce začít s hubnutím. Díky studiím totiž víme, že v té oblasti bychom měli mít úspěch a pomůžeme tak lidem se zdravou redukcí váhy.


Ondřej Pavlica. Foto: se souhlasem Ondřeje Pavlicy

Chodí k vám i profesionální sportovci?

Mezi profesionály už máme svou klientelu. Konkrétně se jedná o fotbalisty a zápasníky. U obou skupin se soustředíme zejména na výkon a vytrvalost. Velmi zajímavou skupinou jsou i sportovci zotavující se po zranění, tedy rehabilitovaní sportovci. Ohromnou výhodou našeho tréninku je totiž skutečnost, že díky hypoxii dokážeme i při malé náročnosti, takzvané nízké watáži, která je pro zraněnou část těla bezpečná, vyvinout na tělo a fyzičku zátěž vyšší, než je při takovém nastavení běžné. Díky tomu si tak profíci snáze udržují svou kondici i v okamžiku, kdy se léčí ze zranění, což jim usnadňuje návrat do akce. Zároveň se zde pracuje i s premisou, že co je více prokrvené a okysličené, se lépe hojí. Toto povědomí bychom rádi rozšířili i do širší populace a domlouváme se proto na spolupráci i s několika fyzioterapeuty.

Je jasné, že třeba sportovci u vás zvyšují svou kondici. Co ale „běžní“ lidé, kteří k vám chtějí přijít jen tak? V čem jim můžete pomoct?

Při této otázce si trochu vyčítám, že jsem už před rokem lépe nenastavil marketingovou strategii, protože u běžného člověka může hypoxický trénink akcelerovat výsledky mnohem více, než u sportovně zdatných jedinců. Když u nás začne sportovec cvičit, tak pozná progres určitě za delší dobu, než člověk, kterému je sport cizí a trpí třeba nadváhou. Zejména u nesportovců je obrovskou výhodou, když je jim trénink přizpůsoben podle jejich zátěžového testu. Nejedná se tak o prefabrikovaný trénink pro každého, ale o skutečně originální tréninkové nastavení pro daného klienta. Díky tomu se mohou výsledky dostavit o dost rychleji než v situaci, kdy například někdo cvičí ve skupině, obvykle fyzicky jinak zdatných jedinců, podle předcvičovatele. Hubnutí, vytrvalost, síla a práce s dechem je u nás skutečně pod drobnohledem jeden na jednoho.

Takže u vás lidé cvičí pod dohledem instruktorů?

Z podstaty věci je každý náš klient pod dohledem vyškoleného instruktora, který dohlíží na plnění tréninkového plánu. Samozřejmě si každý klient může přijít zacvičit jen tak, bez dohledu, protože z toho má radost a baví ho to, ale ti, co chtějí jet podle zvolené strategie, mají v ceně tréninku dohled. V nedávné době jsme ještě nad tento rámec začali spolupracovat s profesionálním trenérem Martinem Zhořem žijícím v Chamonix, který bude pro naše klienty připravovat komplexní tréninkové plány zahrnující mimo jiné i hypoxický trénink. Tuto službu budeme doporučovat zejména horolezcům připravujícím se na vysokohorskou expedici a trailovým běžcům. Sám Martin je totiž úspěšný v obou oblastech, navíc studuje výškovou fyziologii na švédské univerzitě, takže uspokojí i tu nejnáročnější klientelu.

Tato otázka zajímá asi každého - za jak dlouho se dostaví výsledky?

Výsledky jsou upřímně velmi individuální. Hodně záleží na tom, co je vlastně cílem klienta, a jak už má natrénováno. Když se bavíme o hubnutí běžného člověka, tak u něj bývají patrné zajímavé výsledky ve váhovém úbytku nebo fyziologických změnách (snížení tukové hmoty a její nahrazení svaly – tedy bez váhového úbytku, ale se změnou v rozměrech těla) již během prvního měsíce. Pokud lidé míří na nějakou horu, tak podle srovnání krevních testů dnes již víme, že se výsledky dostavují během jednoho až dvou měsíců. Pokud se jedná o výkon a vytrvalost, tak to zabere většinou tři měsíce a více. Často nám ale klienti také referují, že se jim třeba obecně lépe dýchá nebo jsou vitálnější.

Využíváte služeb hypoxického centra i vy sám?

Ano, osobně chodím dvakrát nebo třikrát týdně, podle toho, jak mi to zrovna pasuje do tréninkového plánu. Letos jsem měl dvě vysokohorské výpravy a mezitím udržovací období. Na začátku roku jsem se měsíc připravoval na 6600 metrů vysokou horu v jihoamerických Andách a v polovině července jsem začal přípravu na himálajskou osmitisícovku Manaslu. Byly to celkem zkoušky ohněm pro člověka, který byl předtím nejvýš v Alpách. Z těchto příprav, zejména v ohledu osobních dat a krevních testů, jsem pak hodně čerpal i v konstrukcích tréninkových plánů pro klienty.


Foto: se souhlasem HypeOxy

Nabízíte i další doplňkové služby?

V rámci doplňkových služeb by se daly počítat spolupráce s několika výživovými poradci a fyzioterapeuty, se kterými mám i osobní zkušenost. Nechci si hrát na něco, co nejsem, ani jednu z těchto odborností nikdo z našeho týmu neovládá, takže když je poptávka, tak zájemce jen přesměrujeme.

Plánujete i nějaké rozšíření?

V poslední době jsme byli více poptáváni po půjčování generátorů ke klientům domů, aby si tyto drahé přístroje nemuseli kupovat a zároveň tak mohli v hypoxii trénovat častěji a z domu. Takže nyní pracujeme na půjčovně.

V Ostravě jste právě rok. Jak moc už se o vás ví?

Přiznám se, že jsem marketing trochu podcenil, nechal jsem tomu volný průběh a moc lidí o nás ještě neví. Ale to se snad brzy změní. Akční plán i fantastické výsledky našich dosavadních klientů, kterými bychom se rádi pochlubili, tady jsou. Co se týká ohlasů, zatím jsme maximálně spokojení. Drtivá většina klientů, kteří se u nás objeví a zkusí si zacvičit, se pak i pravidelně vrací a nastaví si dlouhodobější cíle, což vnímám jako úspěch.

Současně ale hodláme pokračovat v tom, že budeme mít komornější atmosféru a jen pár stanovišť, ať má každý svůj klid a relativní soukromí pro realizaci svých cílů. Chceme si udržet i pečlivý dohled nad klienty a mít na každého čas. Zavítat k nám může skoro kdokoliv, omezení jsou aktuálně jen na těhotné ženy, anemiky a také na osoby s kardiovaskulárními potížemi či s nemocemi dýchacího systému.

Sdílejte článek