Nejnovější zprávy: ​V roce 2020 investují SmVaK Ostrava do infrastruktury rekordních 683 milionů Budoucí inženýři mají v areálu VŠB-TUO nové špičkové laboratoře

Byznys

Hyundai Mobis koupí pozemky pro závod v Mošnově za 69 milionů

Ostravští městští zastupitelé dnes schválili kupní smlouvu na pozemky pro jihokorejskou společnost Hyundai Mobis, která chce ve strategické průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku vybudovat závod na světlomety. Společnost nakonec pozemky koupí za 69 milionů korun a stát jí pak tuto investici vrátí prostřednictvím dotace.

Jihokorejský investor měl původně pozemky o rozloze přesahující 18 hektarů koupit za korunu za metr čtvereční, tedy přibližně 180.000 korun. Městu však k poskytnutí této investiční pobídky chybělo potřebné stanovisko Evropské komise a Hyundai Mobis začal tlačit na co nejrychlejší podpis kupní smlouvy na pozemky i bez tohoto souhlasu. Město takový postup odmítlo. EK se navíc nakonec k takovému rozsahu podpory společnosti vyjádřila negativně, a obě strany se tedy poté dohodly na koupi pozemků za cenu odpovídající znaleckému posudku, neboli 365 korun za metr čtvereční, což znamená 69 milionů korun.

Společnost dohodnutou kupní cenu zaplatí ve třech splátkách. První splátka bude představovat deset procent z ceny a bude uhrazena ještě v letošním roce, v roce 2016 doplatí 40 procent ceny a v roce 2017 zbývajících 50 procent. Od smlouvy může společnost odstoupit pouze do tří měsíců od vydání stavebního povolení, a to v takovém případě, že by formulace stavebního povolení investorovi neumožňovala investici uskutečnit.

„Stavební povolení dneska ještě nemají. Mají územní rozhodnutí, nicméně určité základní práce, to znamená skývku zeminy a podobně, mohou začít dělat už teď,“ uvedl Macura. Stavební povolení by mohla společnost mít k dispozici na začátku prosince. „Důležité je možná zmínit, že i kdyby k tomu odstoupení došlo, tak v takovém případě je Mobis povinen uvést pozemky do původního stavu,“ podotkl Macura.

Zástupce společnosti Hyundai Mobis Ivan Leixner dnes novinářům řekl, že společnost bude počátkem příštího týdne s ministerstvem průmyslu a obchodu a CzechInvestem jednat ještě o změně investiční smlouvy. Jednat se bude právě o možnosti či možnostech kompenzace kupní ceny. Společnost žádné práce nechce zahájit před tím, než bude investiční smlouva upravena.

Investice, jejíž celková výše by podle aktuálních informací měla být čtyři miliardy korun, by měla přinést 900 nových pracovních míst. Závod bude vyrábět světlomety pro automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku a Kia v Žilině.