Proměny kraje
30/09/2019 Jan Smekal

​I handicapovaní mají své hrdiny. Moravskoslezský kraj je ocenil

Rekordy handicapovaných hrdinů. Tak se jmenuje unikátní soutěž, v rámci které jsou oceňováni lidé, kteří se navzdory svému handicapu dokázali vzedmout k obdivuhodným výkonům. A to v jakémkoli odvětví.

„Jsem moc rád, že se podařilo uspořádat již třetí ročník Rekordů handicapovaných hrdinů. Jsme jediným krajem v Česku, který pořádá tuto ojedinělou akci. A proto jsme se letos rozhodli, že sáhneme také mimo hranice Moravskoslezského kraje a začneme oceňovat jakékoliv hrdiny v rekordech handicapovaných v rámci celé České republiky,“ uvedl Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast.

„Jde o to, že kdokoli může poslat návrh a nominovat někoho, kdo by měl být tím nositelem, kdo by měl být ten, kdo bude uveden v prezentaci, kterou vydáváme i knižně, protože rekordy handicapovaných by si měla uvědomovat a oceňovat celá společnost,“ pokračoval.

S nápadem uspořádat Rekordy handicapovaných hrdinů přišel před třemi lety Jiří Muladi, který je organizátorem této akce.

„Nabídl nám spolupráci. Tehdy mě to nadchlo, probral jsem to se svým týmem a rozhodli jsme se, že tuto akci chceme uchopit v rámci celého Moravskoslezského kraje a že ji chceme pořádat. Důkaz toho, že se to povedlo, je její třetí ročník,“ poznamenal Navrátil, který se příští měsíc chystá na celostátní setkání všech krajských náměstků za sociální oblast.

„A tam o tomto projektu chci hovořit v rámci diskuze. Přinesu jim na ukázku také prezentace knih, které jsme už vydali. Chtěl bych, aby se společně s námi zapojili do této soutěže i v ostatních krajích. Mohla by tak proběhnout krajská kola a nejlepší z nich by postoupili do celostátního,“ zamyslel se.

A jak taková soutěž probíhá? „V rámci čtyř kategorií vyzveme nominující, aby někoho navrhli v rámci celé České republiky. Následně čekáme na to, jaké návrhy přijdou. Potom zasedne komise, která vyhodnotí, který přínos v daném roce je ten nejdůležitější,“ popsal Navrátil s tím, že letos byli mezi oceněnými i čeští parahokejisté.

„Ostravský šampionát totiž přilákal neskutečné množství lidí. Přitom když jsme akci začínali organizovat, uvažovali jsme, jestli vůbec někdo na hokej přijde. Nakonec fanoušci halu zaplnili do posledního místa a museli jsme dokonce odmítat další zájemce, protože už na ně nevyšly vstupenky. Tím se ukázalo, že lidé nejsou lhostejní, ale je jim třeba právě takto ukázat, že handicapovaní mezi námi jsou.“

Jiří Navrátil obdivuje všechny, kteří se dostanou do finálních nominací. „Kupříkladu v minulých ročnících byla vyhlášena třeba Karolínka, která tančí na vozíku. Je to asi dvanáctiletá holčička, která se nepoddala tomu, že je na vozíku a chce dělat svůj sport, svůj tanec, tak se zkrátka snaží. Z tohoto pohledu každý, kdo v sobě najde sílu, je u mě hrdina. A je jedno, jestli zpívá, tančí, přednáší nebo dělá keramické anděly,“ řekl náměstek pro sociální oblast.

Moravskoslezský kraj poskytuje mnoho služeb v rámci celého území, pokud jde o sociální služby. „Nejsme samotní poskytovatelé, je jich daleko více. Ať už jsou to příspěvkové organizace kraje, měst a obcí, ale taktéž i nezisku. Ať je to diakonie, Armáda spásy a jiní poskytovatelé sociálních služeb, kteří mají pro lidi s handicapem kupříkladu terapeutické dílny. Máme různá zařízení a jde nám o to otevřít je společnosti, aby se lidé s handicapem dostali do jiného prostředí, a ne aby se zavírali někde v ústavech, jak tomu bylo kdysi. Děláme všechno pro to, abychom je měli mezi sebou,“ uzavřel Navrátil.

Výsledky 3. ročníku soutěže Rekordy handicapovaných hrdinů:

Hrdinové handicapu (příběhy obdivuhodných výkonů)

Ivo Koblasa, Kateřina Vlková, Lukáš Hirka

Projekty handicapu (projekty organizací a filantropů)

Stacionář Nesa, Josef Suchár, Jiří Šindler

Pečující v handicapu (sebeobětující se osobnosti)

Jana Valíčková, Petr Matýsek, Manželé Hyrníkovi

Emisaři handicapu (následováníhodné příklady a vzory)

ZOO Ostrava, Václav Krása, NRZP ČR, Jindřich Štreit

Sdílejte článek