Auto
23/11/2022 Jaroslav Baďura

​Indian Ostrava renovuje unikátní motocykl z USA

Dealerství americké společnosti Indian Motorcycle Ostrava renovuje ve svých dílnách v Dolních Vítkovicích unikátní motocykl.

“Jde o dvacet let starý motocykl Indian Chief Roadmaster se sajdkárou, postavený firmou Gilroy,” říká servisní technik ostravského Indiana David "Dave" Gono.

Firma Gilroy vyráběla motocykly Indian v letech 1999 až 2003.

“Skupina investorů tehdy tuto značku koupila a snažila se ji postavit na nohy. Moc se jim to sice nepovedlo, ale přesto za sebou zanechali pár nádherných kousků,” říká Dave.

“Je to nádherný stroj a vlastně už veterán, protože se vyráběl jen čtyři roky. Sajdkára není originál od Indian, ale měli domluveného výrobce, který je zákazníkům montoval podle potřeby. Těchto motocyklů se sajdkárou je v Evropě jen pár kusů, řekl bych tak dva nebo tři.”

Dave říká, že to byla láska na první pohled. “Ten motocykl se sajdkárou vypadá fakt úžasně. Nemá moc najeto, jen bezmála čtrnáct tisíc mil. A taky podle fotek od majitele jsme usoudili, že bude ve výborném stavu. To se nakonec ne úplně potvrdilo,” směje se Dave.

Když motocykl přivezli do dílny a podívali se na něj pod drobnohledem, našli oděrky, pár promáčklých plechů, poškozené chromy. “Prostě motocykl na renovaci. Musíme jej rozložit, vyčistit, nalakovat, nechat spravit chromy a pak znovu složit,” říká Dave.

Právě s chromovanými díly nastal největší problém. “Sehnat v Česku chromovnu je kvůli bezpečnostním a ekologickým předpisům skoro nadlidský výkon. Stejně tak, co se týče lidí, kteří tyto práce umí. Proto nakonec chromujeme v Polsku.”

A ještě pár dalších věcí mechanikovi zkomplikovalo práci, například musel několik dílů objednat až v USA. Dalším problémem byl ráfek kola s poškozeným chromem. “Musel jsem kompletně rozplést přední kolo a ráfek nechat nachromovat.”

Dave předpokládá, že v březnu příštího roku bude krasavec vyvedený v originálních barvách - tedy ve fialové s černou a zlatou linkou - hotov. “Měl by se stát ozdobou našeho showroomu v Dolních Vítkovicích,” říká Dave.

Sdílejte článek