Byznys

​Inventura s nadhledem: drony zajistí bezpečnost a kvalitu práce

Už jste někdy přemýšeli nad tím, kde všude se dá použít dron? Tyto bezpilotní létající přístroje totiž už dávno nejsou pouze doménou armády. Kromě profesionálních fotografů, tvůrců videí a nadšenců do technologií je nyní používá i mezinárodní firma Stora Enso, která se dlouhodobě zaměřuje na výrobu produktů z obnovitelných zdrojů.

Kromě Finska a Číny se drony nově zabydlují také na firemních pilách v České republice. Speciální ostravský GIS tým totiž nedávno vyvinul nový systém pro potřeby rychlé, bezpečné, jednoduché a přesné inventury právě za užití této nejmodernější bezpilotní technologie.

Před vývojem nového systému se inventarizace na pilách prováděla výhradně manuálně. Tato práce spočívala v tom, že pracovník pily osobně procházel podél každé kupy dřeva (tzv. hráně) či pilin a měřil její výšku.

Následně v kanceláři vypočítal celkovou kubaturu jedotlivých hrání, neboli výsledný objem dřeva. Je zřejmé, že tento způsob práce byl velmi náročný především z hlediska časového a bezpečnostního.

Po dobu této aktivity musel být pozastaven provoz na celé pile, často dokonce na celý den. Existovala zde také jistá pravděpodobnost sesunutí hrání, což mohlo ve výsledku ohrozit bezpečnost zainteresovaných pracovníků pily. Tato rizika a nedostatky inventury ovšem nyní plně vyřešilo nasazení dronů.

Průběh inventarizace

Samotné inventuře předchází odborné školení pilotů a dalších zaměstnanců. Hlavním úkolem pilota dronu je naplánování celé mise a následný let.

Plánování se provádí za pomoci speciální aplikace na mobilním telefonu či tabletu, kde pilot označí oblast letu a místo startu. Po provedení potřebného nastavení a předletové kontroly je dron vyslán k uskutečnění mise.

Přístroj vzlétne a nasnímá oblast s potřebným překryvem snímků téměř samostatně podle předběžného plánu. Úkol pilota v tuto chvíli ale rozhodně nekončí. Po celou dobu totiž musí být okamžitě schopný převzít plnou kontrolu nad řízením a současně nesmí přístroj nikdy ztratit z dohledu.

Po návratu na pevnou zem

Všechny snímky jsou nahrávány na SD kartu a poté je možné je poslat na příslušný server. K tomuto již slouží webové rozhraní aplikace, kterou vyvinul ostravský GIS tým firmy Stora Enso.

Následné zpracování leteckých dat se provádí automaticky. Na základě získaných dat je pak měření kubatur doopravdy snadné. Systém dále nabízí řadu dalších nástrojů pro ulehčení práce, jako je například automatické detekování hrání v obraze nebo detekování šířky hráně.

Hlavní výhody dronů

Nově vyvinutý systém především nabízí provádět inventuru rychle, přesně a bezpečně. Jedna letová mise totiž trvá přibližně 15 minut. Není tedy již nutné zastavit provoz na celý jeden den.

Také není potřeba, aby se pracovník pohyboval mezi vysokými kupami dřeva, čímž se výrazně zvyšuje bezpečnost na pracovišti. Právě pro výše zmíněné důvody je systém dobře hodnocen na pilách i mimo ně.

Například v každoroční soutěži Stora Enso Award, kde byl systém nominován mezi nejlepší inovace společně s dalšími 160 přihlášenými projekty z celého světa.

Odborná komise nakonec rozhodla a inovaci ostravského týmu ocenila prvním místem.

Sdílejte článek