Společnost
11/04/2025 Jan Petrus

Jak bude vypadat nová Žofinka? Známe návrhy budoucí ostravské čtvrti

Centrální náměstí v severní části Žofinky, tým 11: ADEPT, atelier.tečka, VEN.KU architekti, ohboi, VECTURA Pardubice. Vizualizace: se souhlasem ONplan

Propojení historického centra Ostravy a Vítkovic, bydlení, základní škola nebo například nový park. Ostravská čtvrť Žofinka aspiruje na to, aby se stala první skutečně moderní čtvrtí pracující s nejlepšími současnými urbanistickými postupy, principy udržitelné mobility a ochrany životního prostředí.

Z celkem 29 kanceláří přihlášených do urbanisticko-architektonické soutěže postoupily do finále tři týmy. Urbanisticko-architektonické soutěže na podobu nové čtvrti představí výstava na prostranství před obchodním centrem Forum Nová Karolina. Veřejnost má možnost návrhy ohodnotit na webu zofinka.cz, komentáře budou předány soutěžní porotě, která je bude brát v potaz.

„Coby město Ostrava voláme po architektuře, která se prosadí nejen kvalitou samotného návrhu a následného zhotovení, ale také originalitou, jakousi obecnou vstřícností vůči svým uživatelům nebo celkovým a dlouhodobým obohacením podoby našeho města. Těší mě, že právě v případě Žofinky bylo z čeho vybírat,“ shrnula náměstkyně ostravského primátora Lucie Baránková Vilamová, která je zároveň členkou soutěžní poroty.


Lokální centrum v zástavbě Žofinky, tým 28: Pavel Hnilička Architects+Planners. Vizualizace: se souhlasem ONplan

Veřejnost se bude moci vyjádřit až do 23. dubna. Našim cílem jako organizátora soutěže je v co největší míře zapojit do hledání nejvhodnějšího návrhu také ostravskou veřejnost. Před vyhlášením soutěže v červnu loňského roku se místní obyvatelé mohli podělit o své hodnocení současného stavu území a navrhnout, co by nová čtvrť mohla nabídnout. Tyto podněty se staly součástí zadání soutěže. Nyní budou komentáře veřejnosti k soutěžním návrhům předány porotě jako jeden z podkladů pro její rozhodování o vítězi,” vysvětlila Karolína Koupalová z plánovací kanceláře ONplan, která byla prověřena organizací soutěže.

Do finále soutěže postoupily tři týmy: pražská kancelář Pavel Hnilička Architects+Planners, sdružení českého Studia Perspektiv se slovenskou kanceláří Marko & Placemakers a dánský ateliér ADEPT, který se soutěže účastní společně s českým atelierem.tečka, krajinářským studiem VEN.KU architekti a studiem ohboi. Každý tým musel být dle pravidel soutěže multidisciplinární, tedy složen nejen z architektů, ale i urbanistů, krajinářských architektů, dopravních inženýrů a expertů na rozvoj nemovitostí a revitalizaci brownfieldů.

Cílem soutěže je nalézt optimální urbanistické řešení nové čtvrti a jejího začlenění do stávajícího města, ale také nejlepší architektonický návrh budov první etapy rozvoje území. Nová čtvrť by měla mít převážně rezidenční charakter, ale nabídne také odpovídající občanskou vybavenost, obchody, služby i pracovní místa.

„Všichni finalisté odvedli obdivuhodný kus práce, za který jim náleží naše poděkování. Nyní již budou o vítězi rozhodovat výsledky detailní parametrické analýzy, architektonické ztvárnění a v neposlední řadě i atraktivita předložených nabídek na zpracování projektové dokumentace,“ řekl Tomáš Laštovka, člen správní rady společnosti Pod Žofinkou Holding a porotce soutěže.


Současný stav jižní části řešeného území. Foto: se souhlasem ONplan

„Jsme v bodě, kdy se naše urbanisticko-architektonická soutěž blíží ke svému vrcholu. Máme na stole finální návrhy od špičkových soutěžních týmů. Každý návrh nese jiný příběh, jiný pohled na budoucnost a jinou vizi, jak mohou naše města vypadat. Porota má nyní k dispozici dva týdny na to, aby návrhy detailně prostudovala a po jednotlivých prezentací předložených návrhů rozhodla o pořadí soutěžících,“ uvedl Libor Adámek, předseda správní rady společnosti Pod Žofinkou Holding a porotce soutěže.

Vítězný návrh, který určí podobu nové čtvrti, vybere soutěžní porota složená dle pravidel České komory architektů z pěti nezávislých a čtyř závislých porotců. Předsedou poroty je architekt a urbanista Filip Tittl z kanceláře UNIT architekti, která se mimo jiné stala vítězem urbanistické soutěže na rozvoj brownfieldu na pražské Florenci. Mezi členy poroty je také architekt Ivan Reimann z uznávaného berlínského studia Müller Reimann Architekten nebo krajinářská architektka Lucie Vogelová, autorka nedávno otevřeného památníku obětem romského holokaustu v Letech u Písku. Členy závislé části poroty jsou pak zástupci města Ostrava a investora společnosti Pod Žofinkou Holding.


Axonometrie nové čtvrti Žofinka, tým 1: Studio Perspektiv a Marko&Placemakers. Vizualizace: se souhlasem ONplan

Sdílejte článek