Společnost
24/04/2020 ČTK

Jak mám vybrat vyvolených 15 věřících na bohoslužbu, ptá se farář

​Možnost bohoslužeb s omezeným počtem lidí bude náročná zvláště ve velkých farnostech. Velmi těžké totiž bude určit klíč pro výběr věřících přítomných na bohoslužbě.

S podobným problémem se potýká například farář Vítězslav Řehulka z farnosti v Ostravě-Zábřehu. Po uvolnění mimořádných opatření je možné ode dneška sloužit bohoslužby s účastí do 15 lidí a za zpřísněných hygienických pravidel.

Původně bylo rozvolnění plánováno na pondělí, ale vláda ho na čtvrtečním jednání posunula. Dosud se věřící kvůli zamezení šíření koronavirové nákazy nemohli bohoslužeb přímo účastnit.

Za lepší by Řehulka považoval, kdyby se počet lidí přítomných na bohoslužbě odvíjel spíše od velikosti kostela. "Něco jiného je 15 lidí v kapličce a něco jiného je 15 lidí ve velké živé farnosti. Jak já je mám vybírat? Je to velmi složité," uvedl Řehulka.

Přímo v kostelích, které jsou ve farnosti tři, už ale s praktickými přípravami začali. "Ve středu jsme zadali výrobu stojanů na dezinfekci. Dělali jsme pásky na lavice pro dvoumetrové rozestupy. Dávali jsme pásky na zem kvůli svatému přijímání. Sháníme dezinfekci, protože po každé mši svaté se musí vydezinfikovat lavice i podlaha," řekl Řehulka.

Podle něj se snaží připravit vše tak, aby kontakt lidí byl minimální. Počítá se i s tím, že kostely budou mít otevřené dveře, aby lidé nemuseli sahat na kliky. Za důležité považuje, aby pravidla byla v kostelích jednotná.

Farář zatím za nejrozumnější možné řešení považuje výběr věřících v návaznosti na úmysl bohoslužby. "Každá mše svatá má svoji intenci, takzvaný úmysl. Je třeba za nějakou rodinu nebo zemřelé v té rodině, takže nám nejrozumnější připadá pozvat jenom tu rodinu, že by to bylo tak kolem těch deseti lidí," řekl farář. Definitivně chce mít o podmínkách výběru jasno v neděli.

Podle něj by ale zvláště starší lidé nad 70 let, kteří jsou rizikovou skupinou, měli ještě návštěvu kostela odložit. Lidem se po celou dobu mimořádných opatření snaží situaci vysvětlovat. "Snažíme se je navést, aby hledali to setkání s Bohem i jinou cestou, než jsou svátosti," řekl Řehulka.

Povinnost sloužit bohoslužbu v roušce jako výrazný limit nevidí. "Můžeme zakrýt ústa, ale nemůžeme zakrýt srdce. Hodně si teď všímám očí, daleko více se teď lidem díváme do očí a to je dobře. Oči se dokážou smát, plakat i být zlé nebo projevit soucit. Možná, že to je nějaký nový aspekt, který při těch bohoslužbách budeme vnímat daleko hlouběji a silněji než při normální mši," uvedl Řehulka.

Sdílejte článek