Nejnovější zprávy: Průlomová novinka. Záchranáři mohou poskytnout transfuzi už ve vrtulníku Česká stopa v Londýně. Na opravu Big Benu bylo použito lešení z Karviné

Byznys

Jak se dostat od výroby bižuterie k práci IT specialistky? Cesta k vysněnému zaměstnání

Obor Informačních technologií nabízí tisíce volných pracovních míst. Toho se rozhodla využít Renáta Ocelková z Ostravy, která se od výroby bižuterie dostala díky své píli a studiu Digitální akademie od Czechitas až k vytoužené IT pozici.

Renáta Ocelková. Foto: se souhlasem Czechitas

Renáta si brzy po ukončení školy uvědomila, že její obor „výroba kovové bižuterie” je zde na severní Moravě a ve Slezsku neuplatnitelný. Rozhodla se proto vydat cestou informačních technologií a začala se vzdělávat na kurzech zaměřených na tvorbu grafiky, webu a na marketing.

První práci v oboru si Renáta našla jako správce e-shopu v malé firmě, kde se jí všechny nabyté znalosti z kurzů hodily. Rozhodně ale nezahálela. Dále ve volných chvílích studovala a hledala další zdroje informací, které by ji profesně posunuly vpřed.

„Postupně jsem si skládala cihličku k cihličce a stavěla domek zvaný dreamjob. Kromě kurzů jsem také četla odborné články a knihy těch nejlepších specialistů z oboru. Podařilo se mi navázat spolupráci s místním neziskovým spolkem, pro který jsem tehdy vytvářela pozvánky pro tisk a spravovala jejich webovky. Chtěla jsem se vzdělávat dále a tak jsem se také stala certifikovanou specialistkou na zbožovém srovnávači Heureka.”

Vzdělávací organizaci Czechitas objevila Renáta náhodou na sociálních sítích a rovnou se přihlásila na několik jednodenních workshopů. Když v Ostravě otevřeli dlouhodobý večerní kurz zaměřený na tvorbu webových stránek a základy programovacího jazyka JQery, byla to pro ni jasná volba. S nově nabytými znalostmi ukončila téměř po dvou letech pracovní poměr na pozici správce webu a přihlásila se na výběrové řízení do IT firmy v Ostravě, které vyhrála. V novém zaměstnání se ale záhy změnily vlastnické poměry a kvůli restrukturalizaci dostala Renáta před koncem zkušební doby výpověď.

„Začala jsem pochybovat, zda jsem si skutečně vybrala ten správný směr. Nejsem už nejmladší a všechno leze do hlavy hůř. Ale vzdát jsem se nechtěla! V létě jsem trávila čas doma s rodinou, dále jsem se učila a sledovala jsem nabídku Czechitas na rekvalifikační kurz Digitální akademie. Váhala jsem. Hlodaly ve mě pochybnosti. Budu schopna alespoň něco z toho pochopit? Programování není nejlehčí. Nakonec jsem oslovila tehdejší manažerku ostravské pobočky Czechitas Irenu Pláteníkovou a ona mi kurz doporučila. Výuka byla intenzivní a náročná, přesto jsem se ale na hodiny moc těšila! Pokud jsem si nevěděla rady, vždy byl nablízku ochotný lektor a kouč, kteří trpělivě pomáhali. Poznala jsem tam spoustu skvělých lidí a získala nové přátele, se kterými nás spojuje zájem o IT.”

Když se Digitální akademie chýlila ke konci, Renáta se začala poohlížet po nové práci. Svého nynějšího zaměstnavatele oslovila na konferenci s názvem Barcamp v Ostravě a začala tak ve společnosti Programia pracovat na pozici junior testerky, ze které se postupně propracovala až na software testerku.

„Práce je velice zajímavá a baví mě. Mám úžasné kolegy, se kterými si navzájem pomáháme. Kromě manuálních testů si píšeme i testy automatické v programovacím jazyce C# a tím se to i učíme. Je radost, když test funguje a prohlížeč dělá, co jsem mu přikázala. Také školím administraci našich e-shopů a ve volnější chvíli píšu popisy funkčností pro naše moduly. A aby toho nebylo málo, občas ještě koučuji na Czechitas kurzech zaměřených na web a testování.”

Foto: se souhlasem Czechitas

Díky své cílevědomosti se Renáta dostala do IT i s pěti dětmi a vyučením v bižuterii. Intenzivní čtyřměsíční Digitální akademie dává ženám potřebnou sebedůvěru a znalosti, aby si mohly snadněji najít práci v oboru informačních technologií. Velká část absolventek najde po ukončení kurzu uplatnění převážně na juniorských pozicích, i přesto, že předtím pracovaly v naprosto odlišných oborech. V pořadí již sedmý běh Digitální akademie v Ostravě, tentokrát zaměřený na testování, se zahájí už v září. Zájemkyně se mohou přihlásit do 18. 7. na webu Czechitas.

„Rekvalifikovat se do IT není snadné. Je třeba vykročit ze své komfortní zóny a makat na sobě. Ženy, neřešte, jak se na to dívá okolí. Neřešte věk a pohlaví. Láká vás to, ale nejste si jisté? Chcete změnu? Jděte do toho! Nečekejte hned úspěch, přijdou mnohé pády. Je ale důležité se zvednout a pokračovat. Znovu a znovu – tak jako bájný pták Fénix. Musíte si věřit hlavně vy samy. Věřit, že i vy do IT světa patříte. A proto se vám to může podařit stejně jako mě,“ povzbuzuje Renáta, které se cesta za vysněnou prací vydařila.