Kultura
22/11/2024 Petr Sobol

Janáčkova filharmonie pořádá rodinné koncerty, nově i pro malé děti

Foto: Martin Kusyn

Janáčkova filharmonie Ostrava věnovala uplynulé dvě neděle dětem – nejen školákům, ale nově také těm nejmenším, dětem předškolního věku.

Tradiční Cyklus D, oblíbený u rodin s dětmi, přivítal již po jedenácté známou postavu Vládi v podání herce Michala Sedláčka, kterou doprovází již čtvrtou sezonu bratranec Otík (Jakub Burýšek). Letošní sezona bude ve znamení soutěží a Vláďa se rozhodl, že napraví vychloubačného a nezdvořilého Otu. Celý koncert byl věnován tématu zdvořilosti, která se stala výzvou nejen pro Vláďu a Otu, ale i pro všechny přítomné – děti, ale i jejich rodiče, prarodiče, tety či strýce.

Novinkou letošní dramaturgie je nový Cyklus „malé“ d, určený dětem ve věku od 4 do 6 let. První koncert této řady děti interaktivní formou seznámil s dechovými nástroji a hrou na ně a podařilo se jim také obměkčit nafoukané muzikanty. Cyklus vznikl na základě úspěšných workshopů pro mateřské školy a nyní nabízí mladším dětem poznat svět klasické hudby.

Pestrá nabídka rodinných koncertních cyklů i dalších edukačních aktivit je výsledkem dlouholeté snahy o rozšíření původních symfonických cyklů. Vznikají v rámci spolupráce s dramaturgyní a scénáristkou Lenkou Jaborskou, která stojí za oblíbenými koncertními cykly C (moderované koncerty), D (koncerty pro rodiny s dětmi) i nově vzniklým cyklem „malé“ d, tedy interaktivními koncerty pro nejmenší.

„Pestrou škálu nejen koncertních, ale také edukačních aktivit považujeme za pevnou součást naší nabídky. Vzdělávací aktivity jdou se samotnou interpretací hudby často ruku v ruce a je pro nás nesmírně důležité, aby si návštěvníci našich koncertů, úměrně svému věku či zájmům, odnášeli ze společně stráveného času nejen hudební prožitky, ale také obohacení ve smyslu nově získaných vědomostí či dovedností,“ říká ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

Zcela nová řada interaktivních koncertů pro nejmenší přibližuje svět hudebních nástrojů a práci profesionálních orchestrálních hráčů. „Děti jsou rovnocennou součástí koncertů, jsou plně zapojeny do jejich průběhu, tyto koncerty jsou pro děti často velmi zábavným a vzrušujícím zážitkem,“ uvádí dramaturgyně Lenka Jaborská. Ta ve své práci čerpá inspiraci především ve své rodině. Každodenní situace s mými čtyřmi dětmi ve věku od jednoho roku do deseti let jsou zdrojem silných emocí a námětů. Témata i dialogy mi často dozrávají v hlavě i několik týdnů a jejich první čtenářkou je obvykle má nejstarší dcera Linda, která je zároveň nejvěrnější posluchačkou našich koncertů. Pokud se u čtení scénářů směje, vím, že budou skvěle fungovat,“ vysvětluje Lenka Jaborská.

Děti se tak mohou těšit na pokračování oblíbených koncertů. V cyklu D zjistí, zda jsou Vláďa s Otíkem poctiví, spolehliví či nadšení a společně s nimi si v těchto disciplínách zasoutěží. V „malém“ d se děti setkají s dalšími hudebníky JFO, kteří jim hravou představí další hudební nástroje. „Každý z koncertů je tematicky zaměřený na jinou skupinu hudebních nástrojů a jeden z nich dokonce na lidský hlas,“ uzavírá Jaborská, která je spolu s hudebníky průvodkyní těchto interaktivních koncertů.

Sdílejte článek