Nejnovější zprávy: Je to borec! Štěpán Kozub vyprodal O2 arenu, přidal další termín Průšvih, aneb když ve sklepě doutná 30 metráků uhlí. Hasiči jej museli vysát ven!

Kultura

Janečková a Chodúr zazpívají v Gongu s JFO písně z filmů a pohádek

Posluchačům Janáčkovy filharmonie Ostrava se v následujícím adventním týdnu představí rumunský violoncellista Andrei Ioniță a v aule Gong pak zazní filmová hudba.

V Ostravě vystoupí rumunský violoncellista Andrei Ioniță. Foto: Nikolaj Lund

Dnes ve společenském sále Domu kultury města Ostravy vystoupí v rámci komorní řady rumunský violoncellista Andrei Ioniță. Doprovodí ho Janáčkův komorní orchestr a program nabídne taky nejoblíbenější Čajkovského skladbu nebo dílo současného skladatele Michala Nejtka.

O pár dní později se posluchači budou moct vydat za hranice žánru klasické hudby. Pro velký zájem, a kvůli aktuálně platným opatřením, hned ve dvou dnech po sobě, 15. a 16. prosince, zazní v aule Gong v Dolních Vítkovicích melodie ze známých filmů a seriálů Hra o trůny, Piráti z Karibiku, Noc na Karlštejně a další," uvedla mluvčí orchestru Michaela Dvořáková.

Filmovými průkopníky byli bratři Lumièrové. Jejich pohyblivé obrázky vyvolaly ve své době senzaci. Dnes už se asi ale nedozvíme, kdo jako první usedl ke klavíru v potemnělém sále, aby svou produkcí doplnil tehdy ještě němý film. Od té doby se spojení filmu a hudby stále vyvíjelo až do dnešní podoby, kdy ty nejlepší z filmových skladeb žijí vlastním životem. Dobré filmové dílo se obvykle vyznačuje i kvalitní hudbou. A právě z takových filmů sestavila JFO program dvou prosincových večerů," dodala Dvořáková.