Nejnovější zprávy: Průšvih, aneb když ve sklepě doutná 30 metráků uhlí. Hasiči jej museli vysát ven! Autotest: Lexus LC 500. Dvakrát osm válců štěstí!

Kultura

Jarek Nohavica míří do Vesmíru! Bývalé kino opět ožije

Dva z nejlepších porevolučních filmů, Pouta a Rok ďábla, za účasti tvůrců mohou vidět tuto sobotu na unikátní projekci návštěvníci bývalého ostravského kina Vesmír.

Foto: Archiv

Promítání bude zdarma a začne v 18 hodin. Jeho součástí bude výstava otických promítacích přístrojů a beseda s Rytíři filmového pásu.

„Promítání ve Vesmíru je součástí poslední celorepublikové tour legendární filmové maringotky Pavla Čadíka. Představuje symbolické rozloučení s historicky nejvýznamnějším obdobím filmové distribuce na klasických 35mm filmových pásech,“ říká Jiří Králík, jeden z duchovních otců celého projektu.

V současné době se klasická promítací technika prakticky již neobjevuje, dokonce i tradiční populární venkovní projekce probíhají z digitálních filmových nosičů.

Tour tak chce symbolicky vzdát hold všem Rytířům filmového pásu - promítačům, kinařům, organizátorům festivalů, zakladatelům filmových klubů, tvůrcům a především nostalgicky vzpomínajícím divákům na magické a nezapomenutelné projekce z klasického 35mm filmu, které jsou pochopitelně promítané na nejlepších promítacích přístrojích světa od české firmy MEOPTA.

Tyto promítačky byly nejenom ve všech českých stálých kinech, ale také v maringotkách bratří Čadíků, které pak nabízely projekce pod širým nebem na náměstích mnoha měst, městeček i vesnic.

„Nostalgii a magii těchto venkovních projekcí na unikátních 35mm filmových pásech chceme připomenout symbolicky poslední "opravdovou" filmovou projekcí (The Last Picture Show) a pomocí filmové maringotky LADY a legendárních přístrojů značky MEOPTA. Každá projekce v každém místě bude originální a připomene i slavné filmové osobnosti, které budou mít v roce 2019 svá výročí a navíc jsou spjaty s místem konání,“ dodává Jiří Králík.

Projekce v bývalém kině Vesmír začne v 18 hodin za účasti režiséra oceňovaného snímku Pouta Radima Špačka a bude pokračovat filmovou besedou, kde se připojí Jaromír Nohavica, nadšený příznivce starých filmových projekcí. Vyvrcholením nostalgického promítání pak bude uvedení filmu Petra Zelenky Rok ďábla, ve kterém Jarek ztvárnil jednu z hlavních rolí.

Program bude pro každé místo konání originální, ale vždy nabídne vhodnou filmovou projekci českého filmu a vždy za účasti vzácného hosta - filmovou osobnost města + Rytíři filmového pásu. Besedy na téma Filmové vzpomínky budou ve spolupráci s z.s. Revenium moderovat laurerátky ceny Žena regionu.

Nebude chybět ani zdravice, krátký film týkající se města a především výstava starých promítacích přístrojů ze sbírek firmy MEOPTA, ale i sběratele pana Wolfa a pana Sokola.

Maringotka LADY se promění ve výstavní síň a nabídne originální tabule prezentující historii optického průmyslu a především činnosti firmy MEOPTA. Projekce budou zdarma a vybírané dobrovolné vstupné bude určeno na podporu projektů z.s. REVENIUM.

Tato organizace se navíc postará i o exkluzivní nabídku občerstvení díky premiérovému využití unikátního FOODTRUCKU. V něm bude Revenium nabízet návštěvníkům občerstvení vyrobené v jeho provozovně na Kokořínsku a od dalších sociálních podniků.