Nejnovější zprávy: Je to borec! Štěpán Kozub vyprodal O2 arenu, přidal další termín Průšvih, aneb když ve sklepě doutná 30 metráků uhlí. Hasiči jej museli vysát ven!

Kultura

Jatka už se nevybuli. Lidé si mohou novou galerii prohlížet skoro celý měsíc zdarma

Chlebíčky, koláčky, kávičky, džusíky, šampusy. Vším tím se včera prohýbaly stoly na vernisáži dvou výstav v rekonstruovaných historických jatkách na slavnostním předání klíčů od nových výstavních prostor zástupcům městské galerie Plato. A nechyběla ani ostravská "smetánka", dokonce dorazil i jeden ministr financí.

Foto: Petr Broulík

Stovky lidí využily včerejšího prvního dne provozu novoměstské dominanty, která vlastně příslovečně vstala z popela jako bájný Fénix. Kdo si chce toto opravdu pozoruhodné dílo architekta Roberta Konieczneho prohlédnout, má možnost zdarma až do 10. června v rámci Měsíce otevřených dveří, které Ostrava pro obyvatele města připravila.

Dnes bude s lidmi diskutovat architekt, zítra provede jatkami šéf Plata

Lidé budou moci obě výstavy o historii městských jatek navštívit i díky šesti otočným stěnám, které nabízejí vstup do budovy, a které Robert Konieczny vytvořil, když viděl na počátku své práce obrovské díry v chátrající cihlové stavbě.

Třeba právě s tímto svérázným polským architektem si mohou nová jatka prohlédnout všichni, kdo se dnes, 17. května, právě s ním zúčastní debaty, která začíná v galerii Plato v podvečer v 17 hodin. Kdo si naopak chce prohlédnout rekonstruovaná jatka se samotným ředitelem městské galerie Plato Markem Pokorným, má možnost se komentované prohlídky s ním zúčastnit zítra, tedy 18. května, také v 17 hodin.

Celý víkend bude velkou oslavou nové galerie

To však není všechno. V jatkách bude živo tento týden v pátek. 20. května. Už v 9 hodin ráno totiž začíná Ranní káva a prohlídka rekonstruovaných jatek s primátorem Tomášem Macurou. V tentýž den dvakrát, a to v 15 a 17 hodin odpoledne, si lidé mohou projít novou galerii s historiky a památkáři Romanou Rosovou a Martinem Strakošem, autory stavebně-historického průzkumu jatek.

O dvě hodiny později (v 19 hodin) začíná akce spolku Za krásnou Ostravu nazvaná „Jatka už se nevybuli“, protože to zchátralým jatkám před šesti či sedmi lety opravdu hrozilo.

A o víkendu budou jatka patřit rodinám s dětmi. V sobotu a i v neděli začínají vždy v 10 hodin dopoledne speciální komentované prohlídky pro rodiny s dětmi. Veškerý program je zdarma, je však nutné si předem rezervovat místo.

Vnitřní cihlové fasády, unikátní otočné stěny

Všichni, kdo chtějí, si tak budou moci prohlédnout nová „stará“ jatka. Ta dostala temnou patinu díky více než polovině vyměněných cihel, unikátní pohyblivé otočné stěny s historizujícími motivy. Architekt a stavbaři Zlínstavu vzkřísili uvnitř krásné cihlové fasády, přistavěli nová schodiště, dodali speciální skla a moderní osvětlovací techniku.

Rekonstruovaný objekt jatek Plato navíc do podzimu obežene divoká zeleň a jatka se svou přístavbou se stanou základem budoucí městské čtvrti, která tady v podobě rezidence Stodolní vyroste.